Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk Hava Kurumu’na Ait Uçak Falan Yok, Uyduruyorlar


Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına alan büyük orman yangınları hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçakları hakkındaki açıklamasında “Uçak falan yok, bunlar duymaz uydurur” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk Hava Kurumu’na Ait Uçak Falan Yok, Uyduruyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de büyük kayıplara yol açan orman yangınları hakkında yeni açıklamalar yaptı. Bu gün Camii çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada sayılı itfaiye örgütlerinden birine sahip olduğumuzu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Camii çıkışı yapmış olduğu açıklamada en çok dikkat çeken nokta, yangın söndürme uçakları konusu oldu. Hepinizin bildiği üzere 2 gündür Türkiye’nin gündemin orta yerinde bir türlü söndürülemeyen orman yangınları ve Türk Hava Kurumu’nun yardıma bir türlü yetişmeyen yangın söndürme uçakları vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçaklarının olmadığını, bu iddiaların tamamen uydurma olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Uçak falan yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk Hava Kurumu’na Ait Uçak Falan Yok, Uyduruyorlar

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, 21 şehrimizin farklı bölgelerinde eş zamanlı olarak başlayan ve tüm halkı seferberlerlik haline iten yangınlardan 43 tanesinin kontrol altına alındığını ve bu yangınlarda kullanılan personel ve araç sayılarını açıklamıştı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara bir yenisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından eklendi.

Erdoğan, Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçağı olduğu iddialarını yalanlayan yeni açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Yangınlarla ilgili soruşturma yoğun şekilde devam ediyor. Herhangi bir suikast bu tür şeyler var mı yok mu bunların üzerine gidiliyor. İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmaları var. İstihbarat örgütlerimizin yoğun çalışmaları var. Bütün bu çalışmalardan sonra net, ne olabilir bunu o zaman açıklamak durumunda olacağız.

Fakat bu tabi şöyle, boşverilip de geçilecek bir iş değil. Değişik mekanlarda hemen hemen aynı anda, Manavgat’tan başlayıp bildiğiniz gibi Muğla, Marmaris, Bodrum bütün bu bölgeleri kapsayacak şekilde süren bir yangın.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk Hava Kurumu’na Ait Uçak Falan Yok, Uyduruyorlar

Birlikte dayanışma içinde adım atacağımız bir konuysa herkesin aynı istikamette bakışı gerekir. Burada bile siyaset, burada bile spekülasyonlar, burada bile yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Bir tarafta ciğerimiz yanıyor. Bakan arkadaşlarımı bölgeye anında göndermiş durumdayım. Bütün imkanlarımızı seferber etmek suretiyle burada dünya sayılı itfaiye örgütlerinden bir tanesine biz sahibiz. Türk Hava Kurumu’nun uçakları varmış falan da… Uçak falan yok. Bunlar duymaz uydurur, uyduruyorlar.

45 helikopterle çalışıyoruz. Uçak sayımız 5-6’ya çıkmış durumda. Rusya’dan Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan da bir uçağını gönderecek. Bunlarla beraber 6-7’yi uçak sayısı bulacak. En verimli olan bu uçaklar. Çok seri bir süreç içinde yangın söndürmeye ulaşabilen uçaklarla bir etkinlik arzu ediyorlar.”


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara