Doğal Gaz Kesintisi İle İlgili Resmi Açıklama İran’dan Geldi: Arıza Türkiye’de


Doğal Gaz Kesintisi İle İlgili Resmi Açıklama İran’dan Geldi: Arıza Türkiye’de! Türkiye’de üretimi durduran doğalgaz kesintilerine ilişkin İran’dan resmi açıklama geldi. Ulusal İran Gaz Şirketi’nden yapılan açıklamada, İran’ın Türkiye’de bir olay yaşamasının ardından doğalgaz naklinin yapılamadığı doğrulandı. BOTAŞ’ın açıklaması bekleniyor.

Bir süredir gündemde olan doğalgaz kesintileriyle ilgili yeni bir gelişme var. Türkiye’ye gaz sevkiyatını kesen İran, konuyla ilgili ilginç bir açıklama yaptı. İranlı yetkililerin yaptığı resmi açıklama, enerji krizinde yeni bir sayfa açacak gibi görünüyor. Çünkü İran ve Türkiye’nin bu konudaki açıklamaları çelişkili. Anlaşılan şu anda Türkiye’de bir delik doğalgaz akışını engelliyor.

Daha önceki açıklamalara göre İran’da yaşanan teknik bir sorun, yaklaşık on gün boyunca gaz geçişinin durmasına neden oldu. BOTAŞ, İran makamlarıyla temas halinde olduğunu ve sorunun daha hızlı çözülmesi için işbirliğine hazır olduğunu söyledi. Ancak bir Türk yetkili, suçlamaları çok sertleştirdi ve organize sanayi bölgelerinde üretimin durmasına neden olan aksaklığın sebebinin depoların boş olması olduğunu öne sürdü. BOTAŞ bu iddiaları reddediyor. Şimdi tüm bu gelişmelere yepyeni bir ekleme var. İran, doğalgaz kesintilerinden Türkiye’yi sorumlu tuttu.

İran’ dan Doğal Gaz Kesintisi ile ilgili Gelen Açıklama : Türkiye tarafındaki teknik sorun nedeniyle doğal gaz gitmiyor

Doğal Gaz Kesintisi

İranlı yetkililerden yapılan açıklamaya göre, Bazergan adlı istasyonda meydana gelen gaz sızıntısı nedeniyle Türkiye’ye gaz sevkiyatı fiilen durduruldu. Ancak bu teknik sorun kısa sürede çözüldü ve gaz akışı devam etti. Ancak bu sefer Türk tarafında teknik bir sorun vardı. Türkiye’de bir doğalgaz terfi istasyonunun arızalı olduğunu açıklayan yetkililer, Türkiye’nin doğalgazdan yararlanamayacağını söyledi.

BOTAŞ şu anda bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. Başka bir deyişle, İran’ın iddialarının doğru olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Ancak BOTAŞ, özellikle son günlerde aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor ve kesintiyle ilgili tüm iddialara yanıt vermeye çalışıyor. Buna göre BOTAŞ tarafından İran açıklamalarının da gündeme alınacağını ve bu konuda bir açıklama yapılacağını öngörüyoruz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir