Dolar 17 TL oldu! Merkez Bankası Müdahalesi Gecikmedi


Dolar 17 TL oldu! Merkez Bankası Müdahalesi Gecikmedi. Güne 16 seviyesinin üzerinde başlayan ve rekor kıran dolar/TL güçlü kazançlarla 17 seviyesinin üzerine çıktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası doğrudan satış yoluyla piyasaya müdahale etmektedir.

Birkaç saat önce doların piyasa açıldığında rekor kırdığını ve 16’nın üzerine çıktığını görmüştük. İç ısımız yükselmeden yeni bir rekor kırıldı. USD/TL kuru bu sefer 17’nin üzerine çıktı. Gelişmelerin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir kez daha piyasaya doğrudan müdahale etmek zorunda kaldı…

Yükselişini sürdüren dolar, son dakikalarda 17.17’ye yükseldi. Bu seviyede sonsuza kadar dayanamayan dolar, Merkez Bankası müdahalesiyle bir miktar geri çekildi. 17 Aralık 2021 günü saat 13:58’de bu yazıldığında 1 dolar 16,50 TL’ye tekabül etmektedir.

Dolar 17 TL oldu! Merkez Bankası Müdahele Etti. Merkez Bankası’nın kaç milyon dolar sattığı bilinmiyor

Dolar 17 TL oldu! Merkez Bankası Müdahalesi Gecikmedi
*Grafik Tradingview isimli internet sitesinden alınmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yetkililerinden yapılan açıklamada, “Döviz kurundaki sağlıksız fiyat oluşumu nedeniyle piyasaya doğrudan satış yönünde müdahalede bulunuldu. Kamuoyuna sunulmuştur.” ifadeler kullanılmıştır. Doların değer kaybetmesi için ne kadar satıldığı henüz bilinmiyor.

Son gelişmelere bir kez daha müdahale eden TCMB, bu nedenle 5. müdahalesini yaptı ancak bu müdahaleler ne yazık ki doları ayakta tutmaya yetmedi. Her müdahalenin ardından bir süre duraklayan dolar kuru birkaç gün içinde çok daha güçlü bir şekilde vuracak ve eski rekorunu yenileyecek. Umarız bu duruma kalıcı bir çözüm bulunur…


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara