Dolarları Satın Sıfıra İnme İhtimali Var! İtalya’nın En Büyük Bankası, Türkiye’deki Dolar Kuru Tahminini Açıkladı.


İtalya’nın en büyük finans kuruluşlarından Unicredit, dolar/TL için yılsonu tahminini açıkladı. Verilen bilgilere göre yıl sonunda 1 dolar 10.5 TL olacak. Analistler, enflasyonun paralel olarak artacağını varsayıyorlar.

İtalyan finans devi Unicredit, Türkiye için sürpriz bir tahminde bulundu. Bankacılık analistlerinin yaptığı çalışmaların ardından dolar kuru için yeni bir açıklama yapan yetkililer, 2021 yılı sonunda dolar/TL kurunun 10.5’e yükselmesini beklediklerini söylediler. ‘Bankanın bu konudaki önceki yılı 9.3 idi. İtalyan bankasına göre dolar kuru 2021 yılı sonunda bir önceki tahminin 1,20 TL üzerinde olacak.

Unicredit’e göre 2022 yılı Türkiye için pek karlı olmayacak. Çünkü analistler, önümüzdeki yılın sonunda ortaya çıkacak dolar-Türk lirası paritesinin 11,8 olacağını düşünüyorlar. Tabii bu da vatandaşlar için doğrudan bir artış anlamına geliyor. Bu öngörüler gerçekleşirse, önümüzdeki yıl gıdadan yakıta kadar tüm söylentilerde artış göreceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.

Dolarları Satın Sıfıra İnme İhtimali Var! Enflasyon tahmini de yükseldi

dolar

Unicredit’in Türkiye ile ilgili yaptığı tek açıklama, doların Türk lirasına olan kuruyla ilgili değil. Analistler ayrıca Türkiye’deki enflasyonu da derecelendirdi. Araştırmalara göre İtalyan finans uzmanları da Türkiye’de enflasyon oranında bir artış olduğunu varsayıyor. Yeni tahminlere göre enflasyon oranı 2021 sonunda yüzde 19,6’ya ulaşacak. 2022’nin ilk yarısında yüzde 20’yi göreceğiz. Unicredit’e göre Türkiye’de enflasyon 2022 sonunda yüzde 16,3’e düşecek.

Unicredit, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar her toplantısında faiz oranlarını 100 baz puan düşürmesini bekliyor. Bu da Türk lirasının dolar ve diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine neden olacaktır. Bankaya göre, Türk makamları Türk lirasının değer kaybetmesini önlemek için halihazırda yürürlükte olan bazı önlemler alacak.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara