Elektrik Faturanız Yanlış Gelmiş Olabilir: EPDK, Aralık Ayındaki Elektrik Faturaları İçin İnceleme Başlattı.


EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, son elektrik faturalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yanlış fatura ile ilgili çok sayıda şikayet olduğunu anlatan Yılmaz, konuyla ilgili soruşturma açıldığını söyledi.

Türkiye çok zor bir 2021’i büyük bir kazançla kapattı. Tarife değişikliği nedeniyle doğalgazda %25, elektrikte %130’a varan zamlar geldi. 1 Ocak’tan itibaren konut sakinlerinden yeni oranlardan ücret alınmaya başlanacak. Ancak elektrik faturalarında bazı karışıklıklar var. Bazı tüketiciler tarafından yansıtıldığı üzere, bazı perakende şirketleri de Ocak 2022 tarifesini Aralık 2021’de uygulamıştır. Başka bir deyişle, vatandaşların cebinden olması gerekenden çok daha fazla para çıktı.

Bu durum Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) dikkatinden kaçmadı. Konuyla ilgili çok sayıda açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, çok fazla şikayet olduğunu ve konuyla ilgili soruşturma açıldığını söyledi. Sert bir açıklama yapan Yıldız, perakende şirketlerinin hatalı faturalandırmanın incelenmeyeceğini ve cezai yaptırım uygulanacağını belirterek, vatandaşları EPDK’ya başvurmaktan çekinmelerini istedi.

Elektrik Faturanız Yanlış Gelmiş Olabilir: EPDK, Aralık Ayındaki Elektrik Faturaları İçin İnceleme Başlattı. “Hiçbir şirket uygulamaya aykırı davranamaz”

Elektrik Fatura

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz durum ile ilgili şunları ifade etti:

“Perakende şirketleri, örneğin, aralık ayı içinde ne kadar gün varsa tüketimi ona göre oranlayarak eski fiyatlar üzerinden, ocak ayı içinde ne kadar gün varsa da yine tüketimi ona göre oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplama yapmak zorunda. Her tüketici kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır.

1 Ocak’tan itibaren geçerli olan tarifelerin aralık ayı faturalarına yansıtıldığı yönünde kurumumuza şikayetler geliyor. Şirketlerin faturaları hesaplama yöntemi bellidir. Hiçbir şirket bu metodun dışına çıkamaz. Vatandaşlarımızın en ufak bir tereddüdü varsa internet sitemizdeki fatura hesaplama modülünü kullanmalarını ve herhangi bir hata tespit ederlerse kurumumuza acilen başvurmalarını bekliyoruz.

Vatandaşlarımız müsterih olsun. Tüketim periyodunun artması veya eksilmesi bir adaletsizlik oluşturmaz. Hiçbir görevli tedarik şirketi de belirlenen tarifelerden farklı bir fatura hesaplama yaparak kendisine ilave bir gelir oluşturamaz. Ancak hatalı faturalandırmaya da kesinlikle göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz…”

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


ETİKETLER :

YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara