YouTube Shorts, Türkiye’de kısa videolar çekenlere para ödeyecek


YouTube, Ekim ayından itibaren Türkiye’deki YouTube Shorts Video Fonu’nu kısa video içeriklerinin üretimini teşvik etmek için kullanacağını duyurdu.

YouTube Shorts


YouTube, Ekim ayından itibaren Türkiye’deki YouTube Shorts Video Fonu’nu kısa video içeriklerinin üretimini teşvik etmek için kullanacağını duyurdu.Yaratıcı ve benzersiz kısa film videoları üreten yaratıcılara ve sanatçılara katkıları için ödeme yapacak.

Son üç yılda içerik üreticilerine, sanatçılara ve medya şirketlerine 30 milyar dolardan fazla ödeme yapan YouTube, Mayıs ayından bu yana dünyanın çeşitli pazarlarına 100 milyon dolarlık YouTube kısa film fonu sağladı. Shorts Creator Fund, içerik oluşturucuların ve sanatçıların reklamcılıktan ücretli dijital ürünlere, ticari ürünlere ve markalı içeriğe kadar YouTube’da ürettikleri içerikten para kazanmaları için yeni bir araç olarak kullanıma sunuldu. YouTube, bu fonu önümüzdeki aylarda daha fazla ülkede kullanmayı planlıyor. Ekim ayından itibaren Türkiye’de kullanılacak olan fon, kısa film formatında yaratıcı ve özgün videolar üreten içerik yapımcıları ve sanatçılara dağıtılacak. Ödeme almaya hak kazanan kanallar başlangıçta her ay 100 ila 10.000 dolar arasında kazanacak ve ayrıca kanalın genel kısa film performansına ve izleyicilerinin konumuna göre hesaplanacak bonus ödemeleri de olacak.

YouTube Shorts, Türkiye’de kısa videolar çekenlere para ödeyecek

YouTube Shorts

YouTube İçerik Ortaklıkları Ülke Müdürü Timur Altop, “Bu fon, kısa videolar için uzun vadeli ödeme planımızın ilk adımıdır. Türkiye’deki bu uygulama bizi çok heyecanlandırıyor” dedi.

YouTube Baş Ticari Sorumlusu Robert Kyncl şunları söyledi: “Platformda elde edilen gelirin çoğunu içerik oluşturucularla paylaşan türünün ilk iş modelimiz olan YouTube Satış Ortaklığı Programını (YPP) 1 yıldan uzun bir süre önce başlattık. Üreticiler ekonominin temellerini attı.”

Yalnızca kriterleri karşılayan kanallar fondan yararlanabilecektir.

İçerik üreticilerinin fondan yararlanabilmesi için belirli kriterleri karşılaması bekleniyor. Açtığınız kanal YouTube’un topluluk yönergelerine, telif hakkı düzenlemelerine ve ödeme yönergelerine uygun olmalıdır ve içerik üreticileri son 180 gün içinde kanallarına en az bir kısa, biçimlendirilmiş video yüklemiş olmalıdır. Bir diğer şart ise içerik üreticisinin yaşadığı ülke/bölgede kabul edilen reşit yaşta olmasıdır. Kanalın uygun olması için YouTube’un bunun için ödeme yapması gerekmez. Üçüncü taraf sosyal medya platformlarından filigranlı veya logolu videolar, orijinal olmayan videolar (örneğin, doğrudan ve düzenlenmemiş TV şovları veya dizileri) veya diğer YouTubers kanallarından yüklenen videolar dikkate alınmayacaktır.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara