Türkiye’de En Hızlı İnternet ve En Yavaş İnterneti Sağlayan Firmalar Belli Oldu


Türkiye’de En Hızlı İnternet ve En Yavaş İnterneti Sağlayan Firmalar Belli Oldu. Speedtest, Türkiye’nin en hızlı mobil ve sabit internet sağlayıcısı olduğunu açıkladı. 2021 dördüncü çeyreği için yayınlanan rapora göre, sabit internette TurkNet, mobil internette ise Turkcell lider oldu.

Ülkemizde internet hızının dünyanın gerisinde kaldığı açıktır. Yetersiz altyapı nedeniyle internet hızı ve teknolojisi yavaş gelişirken, yeni internet aboneleri veya hizmetten memnun olmayan aboneler en hızlı internet sağlayıcısının hangisi olduğunu merak etmeye devam ediyor.

Bu meraka en güzel cevap internet kullanıcılarının vazgeçilmez duraklarından biri olan Speedtest tarafından verildi. Speedtest, 2021’in 4. Çeyreği için Türkiye’nin en hızlı ve en yavaş internet sağlayıcılarını açıkladı. Bu liste hem mobil hem de sabit internet sağlayıcılarını içerecek şekilde ayrılmıştır. Türkiye’deki internet servis sağlayıcılarının sunduğu son ortalama hızlara bir göz atalım.

Türkiye’de en hızlı İnterneti TurkNet, En Hızlı Mobil internetiyse Turkcell sundu

En Hızlı İnternet

Yayınlanan rapora göre Turkcell, Türkiye’nin en hızlı mobil internet sağlayıcısı. İlk üç servis sağlayıcı arasında yer alan Vodafone, internet hızı ve gecikme süresinde Turkcell ve Türk Telekom’un gerisindedir. TürkNet sabit internet servis sağlayıcılar arasında lider olurken, müşterilerine en düşük hızı sunan Türk Telekom oluyor.

Ortalama internet hızının en yüksek olduğu şehir İstanbul’dur. Onu Ankara, Bursa, İzmir ve Adana izlemektedir. Türkiye’de mobil internet erişimi olan cihazlarda indirme hızı en yüksek olan cihazlar Apple cihazlarıdır. Apple ortalama 59.20 Mbps hız verirken Samsung’da bu değer Apple’dan sonra 45.02 Mbps.

Türkiye’nin en hızlı mobil internet sağlayıcıları

 1. Turkcell – 71,49 puan
 2. Türk Telekom – 41,19 puan
 3. Vodafone – 23,79 puan

Mobil internette gecikme sıralaması:

 1. Türk Telekom – 27 milisaniye
 2. Turkcell – 30 milisaniye
 3. Vodafone – 49 milisaniye

Türkiye’nin en hızlı sabit / kablo internet sağlayıcıları

 1. TurkNet – 44,60 puan
 2. Türksat Kablo – 36,79 puan
 3. Turkcell – 34,51 puan
 4. Vodafone – 24,98 puan
 5. Türk Telekom – 19,66 puan

Sabit internette gecikme sıralaması:

 1. Türksat Kablo – 14 milisaniye
 2. TurkNet – 17 milisaniye
 3. Turkcell – 20 milisaniye
 4. Türk Telekom – 23 milisaniye
 5. Vodafone – 35 milisaniye
 • Listede görülen ‘puan’, ‘Speed Score (Hız puanı)’ yerine kullanıldı. Speedtest, bu puanlamayı indirme ve yükleme hızlarını değerlendirerek ortaya koyuyor. Puanın %90’ını indirme, %10’unu yükleme hızı oluşturuyor.

Speedtest, Türkiye’de en hızlı mobil internet ve sabit internet sağlayıcılarının hangileri olduğunu açıkladı. 2021’in 4. çeyreği için yayımlanan rapora göre TurkNet sabit internetin, Turkcell ise mobil internetin lideri oldu.

Ülkemizde internet hızı konusunda dünyayla kıyaslandığında bir gerilik olduğu aşikâr. Altyapının yetersizliği nedeniyle internet hızı ve teknolojilerinin gelişimi yavaş bir şekilde ilerlerken, yeni internet aboneleri ya da hizmetinden memnun olmayan aboneler, en hızlı internet sağlayıcısının hangisi olduğunu merak etmeye devam ediyorlar.

İşte bu meraka en iyi cevap, internet kullanıcılarının vazgeçilmez duraklarından Speedtest tarafından verildi. Speedtest, 2021’in 4. çeyreği için Türkiye’de en hızlı ve en yavaş interneti sunan sağlayıcıları açıkladı. Liste, hem mobil internet hem de sabit internet sağlayıcılarını kapsayacak şekilde paylaşıldı. Gelin, Türkiye’deki internet sağlayıcılarının sağladığı en güncel ortalama hızlarına bakalım.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir