Facebook Clubhouse Alternatifi 4 Uygulama Tanıttı


Geçtiğimiz sene yalnızca App Store’ da yayınlanan Facebook Clubhouse uygulaması sosyal medya da resmen yeni bir dönem başlattı. Çok kısa sürede Twitter, discord, telegram ve daha bir çok uygulama kendi sesli sohbet uygulama alternatiflerini geliştirdiklerini duyurdu. Ama bunlar arasında en hırslı şirketler grubu Facebook oldu.

Clubhouse uygulamasını tahtından indirmek isteyen Facebook nisan ayı başında Hotline ismini verdiği servisini duyurdu. İçerik üreticilerinin bir araya gelip sohbet edebileceği aynı zamanda izleyiciler tarafından soru alabildikleri uygulama şirketin AR-GE grubu NPE ekibi tarafından herkese açık olarak testlerine başladı. Ama çok geçmeden Facebook ‘tan bu uygulamaya benzer fonksiyonlara sahip olan ve birkaç yeni özellik için bir haber geldi.

Facebook Clubhouse Bitirmeye Çalışıyor

Facebook şirketinin CEO’su Mark Zuckerberg, Clubhouse’un gittikçe artan ününe rakip olacak yeni arçlar ve uygulamalar için kollarını sıvayıp çalışmalara başladı. Şimdiye kadar şirketin ürettiği deneysel olan hizmetler bu konuda pek fazla umut vermese de ekip asla vazgeçmedi ve arayışlarına devam etti. Niyahet Social Audio adı verilen bir dizi özelliği kullanıcıyla buluşturup hayata geçirme kararını aldı.

Vox’ un söylediği bilgilere göre Facebook bu günlerde en az 4 farklı sesli sohbet servisini duyuracak.
Bunlardan biri, Messenger Odaları’ nın bir uzantısı olarak hayata geçecek. Mevcut video konferans hizmetine ses tabanlı olarak sohbet seçeneği sunacak. Bunu yanında şirket kullanıcıların kısa sesli mesajlar kaydedip arkadaşlarıyla paylaşmasına da izin verecek.

Facebook Clubhouse

Zaten günümüzde var olan hizmetlere getireceği uzantıların dışında Facebook’un CLubhouse’la neredeyse birebir aynı olan ayrı bir servisi daha hayata geçireceği düşünülüyor.

Doğrudan olarak ses bazlı yayınlanacak olan özellik, yayıncıları ile dinleyicilerin birebir etkileşim kurabilmelerini sağlayacak. Ayrıca kaydedilen bu yayınlar daha sonra Podcast olarak spotify da yayınlanabilecek.

Yayınlanan Raporlara göre Facebook en az dört ayrı sesli sohbet uygulamasını bu günlerde kullanıcılarına açıklayacak. Fakat özelliklerin kullanılabilirlik durumu büyük bir ihtimalle uzun zaman alacak gibi görünüyor.

https://twitter.com/mopewa_o/status/1381300360304820226

ClubHouse Android’e geliyor..

Clubhouse uygulamasının yazılım geliştiricisi olan Mopewa Ogundipe geçen hafta paylaştığı bir tweet’te android kullanıcıları için beklenen müjdeyi verdi. Twitter’ da “Basıl başladı, nasıl gidiyor?” furyasına katılan Mopawe, Uygulamadaki hesabına ait iki tane farklı ekran görüntüsü paylaştı.


Birinci görüntüde Ogundipe’ nin profili hakkında “sent from my iPhone” mesajı varken;
ikinci ekran görüntüsünde ise iPhone’un yerini Pixel aldı. Google’ın geliştirdiği bir akıllı telefonu olan Pixel’den alınan görüntü, uygulamanın çok yakın zamanda Android sürümü ile daha geniş bir kullanıcı ağına yayılacağını gösterdi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir