Facebook ve Google, COVID-19 salgınından kurtulmanın peşinde!


Facebook ve Google gibi dünya devi teknoloji şirketleri çalışanları için aşı zorunluluğu getirmeyi planlıyor. Şirketlerin aşı politikaları ise bu yönde…

Dünya devi teknoloji şirketleri Facebook ve Google, çalışanlarına aşı olup ofislere dönmesi için talimat verdi. Haziran ayı kapsamında sosyal medya şirketi, ABD ofislerini büyük oranda Eylül başına değin yüzde 50 kapasiteyle tekrar açma yolunda olduğunu belirtti.

2021 yılının başlarında CEO Mark Zuckerberg, çalışanların kalıcı şekilde uzaktan çalışma pozisyonları için başvuru yapabileceklerini söyledi. Bunun dışında önümüzdeki 5 ile 10 yıl içinde şirketin işgücü kapasitesinin yarısının uzaktan çalışanlardan oluşturulabileceğini de ekledi.

Facebook ve Google, geri kalan şirketlerin aşı politikaları böyle

Google CEO’su Sundar Pichai, aşı talimatlarının önümüzdeki günlerde ABD ofislerini kapsayacak şekilde geçerli olacağını duyurdu. Ayrıca ilerleyen süreçlerde ABD dışında bulunan ofislerde çalışanlar için de aşılanmaları gerektiğini ileteceklerini ekledi. Pichai, “Aşı olmak, kendimizi ve toplumumuzu sağlıklı tutmanın en önemli yollarından biri.” diye ekledi.

Google’ın açıklama yapmasından kısa bir sürenin ardından Facebook da ABD ofislerindeki çalışanlarına aşı olma talimatı verdi. Facebook’un yöneticilerinden biri olan Lori Goler, “Bu politikayı nasıl uygulayacağımız yerel koşullara ve düzenlemelere bağlı olacak. Sağlık veya başka nedenlerle aşı olamayanlar için bir sürecimiz olacak ve durum geliştikçe diğer bölgelerdeki yaklaşımımızı değerlendireceğiz.” dedi.

Şimdiye değin, Amazon ve Apple da dahil olacak şekilde diğer büyük teknoloji şirketleri de koronavirüs aşılarını zorunlu tutma konusuna sıcak bakmadı. Microsoft da aynı şekilde çalışanlarına aşı olmayı zorunlu tutmadı. Fakat üst düzeydeki şirket yetkililerine çalışanların aşı yapmasını önerdiğini ekledi.

Bu gelişmelerin yanı sıra Pichai, delta varyantı yayıldığı için Eylül ayından Ekim ayı ortasına kadar Google şirketinin 144 bin çalışanının büyük kısmının ofislere dönüş tarihini erteleyeceğini açıkladı. Diğer teknoloji şirketleri de bu yönde açıklamalarda bulundular. Apple da ofislerde çalışma süresini Ekim ayına erteledi. Bu arada birkaç şirket, çalışanları için biraz esneklik sağlayan hibrit modeller geliştirdi.

Microsoft da ofislerin Eylül ayı itibariyle yeniden açılmasını hedeflediğini belirtti. Şirket, salgın nedeniyle hibrit çalışma olanaklarının genişlediğini açıkladı. Facebook, Ekim ayı geldiğinde ofislerini açmak istemekte. Fakat çalışanlar uzaktan çalışmaya bir süre daha devam edecek. Mark Zuckerberg, 48 bin çalışandan oluşan kadrosunun yarısının önümüzdeki dönemlerde uzaktan çalışmasını hedeflediğini söyledi. Amazon, çalışanları ise artık haftada iki gün evden çalışabilecek.

Twitter ise bu konuda daha bir dikkat ediyor. Ofislere dönecek çalışanlarından önce aşı olduğuna dair kanıtları göstermelerini istiyor. Fakat bunun yanında, Mayıs ayı itibariyle çalışanlar isterlerse kalıcı olarak da uzaktan çalışabilecekler.  Twitter, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin güncel yönergeleri kapsamında San Francisco ve New York’ta yeniden açılan ofislerini kapattıklarını duyurdu.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara