Intel, AMD’ye Ait Şirketi Satın Alıyor


Çip üretimindeki piyasa hakimiyetini arttırmak için Intel, AMD’nin on yıldan fazla zaman önce kurmuş olduğu bir şirketi satın almak istiyor.

Yonga üreticileri olan Intel ve AMD, piyasadaki payın büyük kısmını ellerinde tutmakta. Gelen haberlere göre Intel’ini, AMD’nin 10 yıl önce kurmuş olduğu dökümhane şirketini 30 milyar dolara satın almak için girişimlerde bulunuyor. Şirket böylece üretim sıkıntılarına artık bir “dur” diyebilecek.

2008 yılında Intel ve AMD, yonga çip üreticiliğinde birbirlerinden farklı yollar izlediler. Intel tam kontrolü sağlamak için kendi çiplerini üretmeye devam ederken AMD, yarı iletken işlerini GlobalFoundries gibi farklı şirketlere yaptırdı. Wall Street Journal’in haberlerine göre ise Intel, şimdilerde AMD’nin fabrikalarından bazılarını 30 milyar dolar karşılığında bünyesine katmak istiyor.

Intel, Gidişatı Tersine Çevirmeyi Hedefliyor!

GlobalFoundries, Intel’le görüşmeler yaptığını kesinlikle reddetti. Ama WSJ, Intel’in şirketin sahibi olan yatırım firmasıyla görüşmeler yapabileceğinin mümkün olduğunu ifade etmişti.

Intel’in bu şirketi istemesinin nedenleri arasında yonga çip döküm işlerini hızlandırması olduğu tahmin ediliyor. Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger, zor durumdaki şirketin gidişatı tam tersine ve Intel’in lehine çevirmek amacıyla tek başına hareket etmeyeceğin, Yonga çip üretiminin daha fazlasını üçüncü parti şirketlere devredeceğini ve kendi teknolojisini kullanan bütün diğer şirketler için daha yüksek sayıda çip üretmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Dünyanın 4.büyük dökümhanesi olarak bilinen tesis, şirketin gelir açısından %7’lik payını oluşturma ihtimaline sahip. Bu ihtimal ve kapasite de Intel’in Samsung ve TSMC gibi devasa büyüklükteki firmalarla aynı temelde ilerlemesi için büyük bir başlangıç olabilir.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir