İspanya’dan 2 Yangın Söndürme ile 1 Nakliye Uçağı Türkiye’ye Gönderildi


İspanya hükümetinin Avrupa Birliği’nin rescEU programı dahilinde Türkiye’ye gönderme kararı verdiği uçaklar, ülkemize bugün ulaştı. Yangın söndürme faaliyetleri adına kullanılan 2 uçakla 1 tane nakliye uçağı, sabah saatlerinde ülkemize gelmiş bulundu. 27 pilot eşliğinde gelen uçaklar, Türkiye’de çıkan orman yangınlarına müdahale edilmesi için kullanılacak.

Türkiye’de  1 haftadır süren orman yangınlarıyla alakalı yeni bir gelişme daha yaşandı. İspanya, sabah saatlerinde 2 yangın söndürme uçağıyla 1 nakliye uçağını Türkiye’ye gönderdi. Bu uçaklar, ülkenin dört bir yanında süren orman yangınlarını kontrol altına alınabilmesi için kullanılacaklar. 

İspanya, gönderdiği 3 tane uçakla birlikte 27 pilotu da ülkemize gönderdi. İspanya Hava Kuvvetleri personellerinden oluşan pilotlar, mümkün olduğunca en kısa sürede orman yangınlarına müdahalede bulunmak için çalışmalara başlayacaklar

İspanya’dan 2 Yangın Söndürme ile 1 Nakliye Uçağı Türkiye’ye Gönderildi

İspanya’dan 2 Yangın Söndürme ile 1 Nakliye Uçağı Türkiye’ye Gönderildi

Avrupa Birliği, çıkan yangınlar sebebiyle Türkiye’nin rescEU programına dahil edilmesine karar vermiş, bu program dahilinde Türkiye’ye 3 adet uçak göndereceğini duyurmuştu. İspanya’nın verdiği uçaklar da bu program kapsamında ülkemize gelmiş oldu.

Türkiye’de çıkan orman yangınlarının ilk muhatabı olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dün yaptığı açıklamada yangınların durumuyla alakalı bilgi vermişti. Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamalara bakıldığında 132 orman yangınından 125 tanesi kontrol altına alınmış. Diğer yangınlar için ise çalışmalar devam ediyor. Bakanın bugün yapacağı açıklamalar, yaklaşık bir haftadır devam eden orman yangınlarıyla alakalı son gelişmelerin anlaşılmasını sağlayacak.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara