“İstanbul’da 31 Ağustos Tarihine Kadar Ormanlık Alanlara Girilmesi Yasak” İstanbul Valiliği’nden Açıklama


İstanbul Valiliği‘nden yapılan açıklama ile, İstanbul genelinde ormanlık alanlara girilmesinin yasaklandığı bildirildi. 

“İstanbul’da 31 Ağustos Tarihine Kadar Ormanlık Alanlara Girilmesi Yasak”

İstanbul Valiliği‘nden yapılan açıklama ile, 31 Ağustos’a tarihine kadar İstanbul genelinde ormanlık alana girişlerin yasaklandığı bildirildi. İstanbul Valiliği açıklaması şu şekilde:

  • Madde 1 –  İstanbul İli Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında İstanbul İli sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.  
  • Madde 2 – İstanbul İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.
  • Madde 3 – Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır.
  • Madde 4 – Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.
  • Madde 5 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.
  • Madde 6 – Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.
  • Madde 7 – Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

İstanbul Vali’si Ali Yerlikaya’nın Ormanlık Alanlara Girilmesinin Yasaklanması Hakkında Sosyal Medya Üzerinden Yaptığı Paylaşım

“İstanbul’da 31 Ağustos Tarihine Kadar Ormanlık Alanlara Girilmesi Yasak”

Sizler bu karar hakkında neler düşünüyorsunuz ? Yorumlarda bizimle paylaşın.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara