Kiralık Arabayı Gününde Teslim Etmeyenlere Hapis Cezası Geliyor


Kiralık Arabayı Gününde Teslim Etmeyenlere Hapis Cezası Geliyor! Mahkeme milyonlarca vatandaşı etkileyen bir karara imza attı. Avukatlar, bu kararın istemeden ev veya araba kiralayan herkes için hapis cezasına çarptırılabileceğini söylüyor.

İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi, milyonlarca vatandaşı etkileyen karara imza attı. Mahkeme, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Konseyi eski başkanı Murat Faruk Özbay ile Özbay’ın yıllarca araba kiraladığı ve kiraladığı aracı zamanında alamayınca hapis cezasına çarptırdığı şirket arasındaki anlaşmazlığı araştırdı. teslim etmişti. Savcının bile itiraz ettiği karar kamuoyunda endişe yarattı.

Alınan bilgilere göre Murat Faruk Özbay, anlaşmalı olduğu bir araç kiralama firmasından 2 yıllığına araç kiraladı. Ancak kiralamadan 7-8 ay sonra ödemeler durdu. Buna cevaben şirket, süresi dolan ve sözleşmeden doğan hak talebinin tam olarak çözülmesini ve aracın derhal teslim edilmesini talep etti. 8.906 lira ve sözleşmenin kalan kısmı olan 52.000.923 lirayı ödeyen Faruk Özbay, aracın İstanbul’da olmadığını ve İstanbul’a geldiğinde teslim edeceğini söyledi. Bu açıklamayı beğenmeyen ev sahibi, bu kez suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.

Kiralık Arabayı Zamanında Teslim Etmeyene Hapis Cezası! Hizmet nedeni ile güveni kötüye kullanma suçundan hüküm verildi

Kiralık Arabayı Gününde Teslim Etmeyenlere Hapis Cezası Geliyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe veren şirket, Murat Faruk Özbay’ın güveni kötüye kullanma, güvenliği suistimal ve dolandırıcılık suçlarını işlediğini söyledi. Savcı ve Özbay’ın avukatı bu konuda suç unsuru bulunmadığını savundu. Ancak mahkeme, Özbay’ın güveni kötüye kullandığını tespit etti. Mahkeme, 1 yıl hapis ve 5 bin TL idari para cezasına hükmederek, sabıka kaydı olmaması ve duruşmadaki tavrı nedeniyle hapis cezasını 3 ay 10 güne indirdi. Karar açıklamasını geride bırakan mahkeme, Özbay’ın 5 yıl gözetim altında tutulmasına karar verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Murat Faruk Özbay, “İlerleyen zamanlarda firmamızda maddi anlamda sıkıntı oldu. Üç kez, aylık ödemelerde 15-20 günlük sarkmalar oldu. Biz firma ile görüştük. Kötü bir niyet olmadığını, eski bir müşteri olduğumuzu söyledik. Aracın teslim edilmesini istediler. O sırada araç İstanbul dışındaydı. Biraz beklemelerini rica ettik ve araç gelince teslim ettik.” ifadelerini kullandı. Özbay’ın avukatı Müslüm Karataş ise “25 yıllık avukatım böyle bir ceza görmedim. Karar bize şok geçirtti. Bu karar, araç veya ev kiralayan ev herkesi ilgilendiriyor. Karar, aracı teslim etmeyen veya evi zamanında boşaltmayan herkesin böylesi bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor. Hem biz hem duruşma savcısı karara itiraz ettik. Ancak, ilgili ağır ceza mahkemesi ret kararı verdi. Böylece karar kesinleşti.” dedi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara