LinkedIn Hacklendi 500 Milyon Kullanıcı Bilgisi Çalındı


LinkedIn hacklendi ve 500 milyon kullanıcı bilgisi çalındı. Yaptığı açıklama ile 500 Milyon kullanıcısına ait verilerin çalındığını ve internet üzerinden bu bilgilerin satılmaya başlandığını doğruladı. LinkedIn, yaptığı açıklamaya ek olarak kullanıcılara ait, ad soyad, telefon numarası, iş bilgileri, hesap bilgileri, sosyal medya hesapları gibi birçok bilginin yeraldığı veri gruplarının çalındığını duyurdu.

LinkedIn çalınan verilerin internet üzerinden sosyal medya platformları ve forum siteleri aracılığıyla satışa sunulduğunu ve bu verilerin bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildiğini belirterek bu konuda kullanıcılarından özür diledi. Yapılan araştırmalar sonucunda bilgisayar korsanının bu bilgileri özellikle forum sitelerinde bitcoin karşılığında veya dört rakamlı dolar cinsinden ücretlendirme ile satış gerçekleştiriyor.

LinkedIn hacklendi

LinkedIn Hacklendi

LinkedIn, 740 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan şirketler ve şirket çalışanlarının genellikle kullanmış olduğu bir sosyal medya platformu olarak biliniyor. 740 milyon kullanıcıdan 500 milyon kullanıcıya ait verilerin çalınmış olması ele geçirilen verilerin ne kadar yüksek bir rakam olduğunu ortaya çıkarıyor.

LinkedIn, resmi olarak bir açıklama yaptı ve şirket sözcüsü, “Biz hala bu sorunu araştırırken, yayınlanan veri kümesi, diğer web sitelerinden veya şirketlerden toplanan verilerle birlikte LinkedIn’den alınmış, herkes tarafından görülebilen bilgileri içeriyor gibi görünüyor. Üyelerimizin verilerinin LinkedIn’den alınması hizmet şartlarımızı ihlal ediyor ve sürekli olarak üyelerimizi ve onların verilerini korumak için çalışıyoruz ”

https://gadgets.ndtv.com/apps/news/linkedin-data-breach-500-million-users-personal-information-sold-online-report-2409626

LinkedIn Hesabım Var Ne Yapmam Gerekiyor?

LinkedIn hesabınız var ise ve bilgilerinizin çalındığını düşünüyorsanız eğer bu konuda yapmanız gereken en önemli şey hesabınıza ait şifreyi güncellemek. Maalesef ki diğer tüm verileriniz bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmiş olduğundan dolayı yapmanız gereken bir şey yok. Sadece şifrenizi değiştirerek hesabınızı güvende tutun ve LinkedIn ile aynı şifreyi kullandığınız diğer tüm hesaplarınızın da şifresini mutlaka değiştiriniz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara