Maliye Bakanı Açıkladı: Enflasyon Ocakta Peak Yapacak.


Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bloomberg‘e verdiği röportajda enflasyon, kur korumalı mevduat ve bir dizi konuda önemli açıklamalarda bulundu. Nebati, Türkiye’de enflasyonun Haziran 2023’e kadar tek haneli rakamlara düşeceğini ve seçimlerin bu oranda yapılacağını duyurdu.

Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’de enflasyonun gelişimi, bu konudaki hedefler ve daha birçok konuda çok önemli açıklamalar yaptı. Bloomberg’e konuşan Nabati, enflasyonun Ocak ayında zirve yapacağını söyledi. Öte yandan dünyadaki gelişmeler ve düşen gıda ve enerji fiyatları nedeniyle Mayıs ayından itibaren düşüş olacağını söyledi.

Kasım ve Aralık enflasyonunun asılsız olması nedeniyle yıl sonunda önemli bir düşüş olacağını söyleyen Bakan Nebati, ardından dikkat çeken bir açıklama yaptı.Ben seçime tek haneli enflasyonla gideceğim 2023 Haziran ayında.” ifadelerini kullanan Nebati, Türkiye’nin 2023 seçimlerine tek haneli enflasyonla gireceğini söylüyor. Enflasyonla mücadelenin Türkiye’nin ekonomideki yeni odağı olduğunu vurgulayan Bakan Nebati, 2022 yılına ilişkin şu açıklamaları yaptı:

Enflasyon

“Şimdi biz enflasyonu çözeceğiz. Ondan sonra 2022 yılı tam bir dönüş, istikrar ve işlerin oturduğu bir yıl olacak. Önümüzdeki yıl bu sohbeti yaparsak, yapacağımız sohbette faizde, enflasyonda ve kurdaki bütün olumlu değişimlerin nasıl gerçekleştirildiğini siz bana soracaksınız. Çünkü enflasyon denilen şey üç günlük bir iş değil ki, faiz oranlarının inmesi, çıkması hızlı bir etki gösterir ama kur ataklarının Türkiye’deki etkisini yadsımak, görmezden gelmek, kur ataklarının bu kadar hızlı etkili olduğunu görmezden gelmek kadar tehlikeli bir şey olabilir mi?”

Maliye Bakanı Açıkladı: Enflasyon Ocakta Peak Yapacak. Kur korumalı mevduatın %15’i DTH’lerden geliyor:

Korumalı para mevduat uygulamasından bahseden Bakan, Çarşamba akşamı itibarıyla uygulamadan yaklaşık 300.000 kişinin yararlandığını ve toplamda 126 milyar TL yatırıldığını duyurdu. Sisteme günde ortalama 10 milyar TL’ye yakın para girdiğini ifade eden Bakan, bu tutarın yaklaşık yarısının DTH hesaplarından (yurt içi veya yurt dışında yaşayan kişilerin bankalarda açtıkları döviz hesapları) geldiğini söyledi.

Maliye Bakanı Açıkladı: Enflasyon Ocakta Peak Yapacak. “Cari açık-fazla’yı literatürden çıkardık”

Enflasyon

Maliye Bakanı, cari açık ve cari fazla gibi kavramlar hakkında bazı dikkat çeken ifaadelerde bulundu. Maliye Bakanı Nebati, “Bu kadar büyük bir ekonomide 5 milyar dolar vermişsin, 3 milyar dolar açık vermişsin bunun bir karşılığı yok. Onun için arkadaşlara diyorum ki, cari denge terimini kullanalım.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Kasım 2021’de 2 milyar 681 milyon dolar cari açık oluşmuşken, 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 256 milyon dolar seviyesindeydi.

Son olarak KDV oranlarıyla ilgili konuşan Nebati, bakanlıkta bir süredir devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan, “Vatandaş ne ödediğini bilecek çünkü yüzde 1, 8, 18 gibi farklı oranlar var. Daha önemlisi üretici, imalatçı, satıcılar bununla ilgili bir sıkıntı yaşıyorlar bunu düzenlemiş olacağız. Üçüncüsü KDV iadeleriyle ilgili sorun yaşıyoruz, 1 ile alıyor 8’le; 18 ile alıyor 8 ile satıyor. Burada da sadeleştirmeyi sağlayacağız.” açıklamasında bulundu.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara