Geçen yılın Yoksulluk Sınırı duyurusu: Yoksul olmak için asgari ücretin 3 katını kazanmanız gerekiyor


Türkİş, Aralık ayında yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması sonuçlarını açıklayarak, açlığın ve yoksulluğun yeniden yükseldiğini gösterdi. Sonuç olarak, fakir olmak için yeni asgari ücretin ( 4.250 TL) 3 katını kazanmanız gerekiyor.

Tüm sektörlerden tüm emtia fiyatları son aylarda keskin bir şekilde artmasına rağmen, artışın en büyük kısmı temel ihtiyaç olan gıdada oldu. Yükselen enflasyon ve döviz kuru nedeniyle yükselen fiyatlar, 2021’in başından bu yana benzer ücretler alan asgari ücretlilerde bir anda para sıkıntısına neden oldu.

Bugün Türkİş, Aralık Yoksulluk ve Açlık Araştırması sonuçlarını açıkladı. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin asgari gıda harcamasını da belirleyen endeks, yıllık artışın ürkütücü oranda olduğunu da ortaya koyuyor.

Yıllık gıda enflasyonu %54,96 oldu

Geçen yılın Yoksulluk Sınırı duyurusu: Yoksul olmak için asgari ücretin 3 katını kazanmanız gerekiyor

Ankara’da gıda fiyatlarına dayalı bir endekse göre yıllık gıda enflasyonu %54.96 seviyesinde bulunuyor. Rapora göre, süt, yoğurt ve peynir grubundaki süt başta olmak üzere tüm markaların ürün gamında güçlü artış görüldü. Süt fiyatlarındaki bir aylık artışın 5,3 olarak hesaplandığı endekste, sadece bu ürün grubundan kaynaklanan fiyat artışının aile bütçesine 135 TL’lik ek yük getirdiği belirlendi.

Et, tavuk, balık, sakatat ve bakliyat gruplarında kıyma, domuz pastırması ve tavuk fiyatları artarken, sadece sakatat ürünlerinde dana ciğer fiyatı arttı. Kıyma ve küp et fiyatları kg başına ortalama ½ (aylık) artarken, tavuk eti büyüme hızı 17,1 oldu.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin asgari yemek ücreti bir önceki aya göre %25,75 arttı.

Açlık ve yoksulluk sınırı üst seviyelere çıktı:

Türkİş çalışması sonucunda dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve eksiksiz beslenmesi için gereken aylık gıda harcaması (açlık sınırı) 4013 TL’ye yükseldi.

Yiyecek, giyecek, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık ve daha pek çok şeye yapılan harcamalarla. İhtiyaçlara yönelik toplam diğer aylık giderler (yoksulluk sınırı) 13 bin 72 TL’ye yükseldi.

Bir çalışanın “Yaşam Maliyeti” aylık 4.926 TL olarak belirlendi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara