Manavgat’taki Yangınının Şüphelisi Tüyler Ürperten Bir İfade Verdi


Antalya’daki Manavgat ve Akseki bölgesinde çıkan orman yangını soruşturması ile ilgili jandarmaya ulaştırılan bir ses kaydı, soruşturmanın seyrini tamamen değiştirdi. Ses kaydındaki konuşmalara göre Ali Y. isimli bir şahıs, birinden aldığı 1.000 TL karşılığında Türkiye tarihinin en büyük ve en kapsamlı orman yangınlarından birini başlatmış. Şüphelinin ifadesi ise tam manasıyla şaka gibi.

manavgat

Geçtiğimiz günlerde Türkiye gündeminin bir numaralı maddesi haline gelen orman yangınlarıyla alakalı çok konuşulacak yeni bir gelişme yaşandı. Antalya’da meydana gelen ve Akseki ile Manavgat’ı kelimenin tam anlamıyla küle çeviren orman yangınlarını çıkardığı iddia edildiği gerekçesiyle tutuklanan Ali Y. isimli bir kişinin ses kayıtları ortaya çıktı. Özlem T. isimli bir vatandaşın bizzat jandarmaya teslim ettiği bu ses kaydı, Ali Y. isimli şahsın söz konusu olan ormanları nasıl yaktığını gözler önüne seriyor.

Erişilen bilgilere göre Özlem T. ismindeki vatandaş ve Ali Y. isimli kişi, sevgiliydi. Özlem T., telefonda yaptığı bütün görüşmeleri kaydediyordu ve Ali Y., sevgilisini aradığı bir sırada ormanları yakmak için birriyle 1.000 TL karşılığında anlaştığını, hatta fazladan da 250 TL aldığını bile söylüyordu. Dilerseniz hemen şimdi, Özlem T. isimli vatandaşın verdiği ifadelere ve o ifadelerin yer aldığı telefon görüşmesindeki detaylara bakalım.

Manavgat

Manavgat’taki Yangınının Şüphelisi Tüyler Ürperten Bir İfade Verdi “Burayı ben yaktım”

Telefonumdaki bir program ile görüşmelerimi kaydediyorum. Kayıtlar çoğaldığında silerim. Ancak Ali ormanı yaktığını anlattığı için bu ses kaydını silmedim. Ali telefonla beni aramıştı ‘Güçlüköy’ün Manhayıt mevkisindeki yangını bin lira karşılığında ben çıkardım. Hatta yangını çıkarmak için para veren kişi 250 lira da fazla verdi. Bu kişi bana ‘Yakalanırsan sarhoş ve madde bağımlısı olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığını söyle’ diye talimat verdi. Bana ormanı yaktıran ve para verenler farklı kişiler. Parayı vereni biliyorum ama yaktıranın kim olduğunu bilmiyorum. Çıkan yangının kimin işine yaradığını da bilmiyorum’ dedi. Ama bu talimatı ve parayı verenlerin kim olduğunu bana söylemedi. 1 Ağustos’ta Güneykaya’da bir çeşmenin yanında buluştuk. O esnada köyün olduğu taraf ve dağlar yanıyordu ve yangın söndürme uçakları geçiyordu. Ben ‘Ne olmuş buralara’ diye sorduğumda, sarılı haldeki elini göstererek ‘Bunun hesabını verecekler, burayı ben yaktım’ dedi. Yüz yüze görüşmemizde para meselesinden bahsetmemişti. Ali önceden de madde kullanırdı. Ancak en son gördüğümde madde bağımlığının ileri düzeyde olduğunu gördüm. Onun madde parası için orman yakacağını düşünmezdim. Ama son gördüğüm haliyle yapabileceğini düşünüyorum. Yangını anlattığı ses kaydını jandarmaya teslim ettim. Yangının suçlularının ve azmettiricilerinin yakalanması için elimden geleni her şeyi yapmaya hazırım.

Manavgat’taki Yangınının Şüphelisi Tüyler Ürperten Bir İfade Verdi. Ali Y.’nin şaka gibi ifadesi ise şöyle

Manavgat

Özlem’i etkilemek için yangını benim çıkardığımı söyledim. O gün alkol ve bali kullanmıştım, kafam iyi değildi. O yüzden o yangını benim çıkardığımı söyledim. Hatta kendi oturduğum Güneykaya’yı da yakacağımı söyledim. Ancak Özlem ile böyle bir görüşme yaptığımı hatırlamıyorum. Görüştüğüm zaman bali, alkol ve üzerine de çakmak gazı kullanmıştım. O yüzden hatırlamıyorum. Ormanı yaktığımı söylersem Özlem’i etkileyebileceğimi düşündüm. Parayla ilgili bahsetmemin sebebi demek ki paraya ihtiyacım varmış da paradan bahsetmişimdir. Konuşmanın devamında yakın zamanda ‘Güneykaya’yı da yakacağım’ dediğimi hatırlıyorum. Öyle bir cümle kullandım. Zaten daha önce de kendi kardeşlerimi evimizi benzin döküp yakmakla tehdit etmiştim. Bu kısmı Özlem’i etkilemek için demiş de olabilirim. 15-16 yıldır madde bağımlısıyım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Paraya düşkünlüğüm vardır. Parayı da çok severim. Bu sebeple Özlem’le görüşmemde yangını bana bin liraya yaptırdıklarını söylemiş olabilirim…


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara