Orman Yangınları ve Son Durum: 63 Yangından 42 Tanesi Kontrol Altına Alındı


Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’deki son 2 gündür etkisi altına alan orman yangınları hakkında açıklamada bulundu. Bakan Pakdemir, son iki günde çıkan 63 yangından 42 tanesinin kontrol altına alındığını söyledi.

Türkiye, bu 2 gündür dört bir yanını saran yangınlarıyla mücadele ediyor. İlk olarak Antalya’nın Manavgat ilçesinde devasa boyutlarda başlayan yangının haberini almıştık, daha sonraları ise Muğla, Kütahya, Adana, Mersin ve İzmir gibi tamı tamına 21 ilden yangın haberlerine şahit olduk.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre şu an 63 farklı noktada çıkan orman yangınlarından sadece 42 tanesi kontrol altına alınmış vaziyette. Manavgat yangınına ise müdahaleler devam ediyor. Fakat bu yangında 34 mahalle zarar görürken, Mersin ve Adana’da bazı evler boşaltılmak zorunda kaldı.

” Antalya ,  Adana, Mersin ve Muğla başta olmak üzere 42 yangın kontrol altına alındı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medya hesaplarından yangınlar hakkında açıklamalar yaptı. 28-29 Temmuz tarihlerinde çıkan orman yangınlarının son durumunu bir tablo halinde paylaştı.  Bakan, “Bu savaşta başta orman kahramanlarımız, kamu kurumlarımız ve tüm halkımız; cansiperane, özenle, tüm gücümüzle geleceğimiz için savaşıyoruz. Tüm Türkiye’nin duaları bizimle. Canımız yanıyor. Söndüreceğiz.” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat ilçesinde süregelen orman yangınlarında 213 araç ve 481 personel ile mücadele edildiğini söyledi. Böcek, şimdiye değin 5 mahallenin yangından olumsuz etkilendiğini, Antalya Su ve Atıksu İdaresi’nin (ASAT) ise ekskavatör, 14 kepçe, 13 arazöz ve 194 personelle yangınlara müdahale ekiplerine katıldığını belirtti. Açıklamalara göre ASAT, jeneratörlerle Antalya’daki mahallelere su dağıtmaya devam ediyor.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir