NASA Ay’a Göndereceği Roketin Fırlatma Rampasına Yıldırım Çarptı. (VİDEO)


Fırlatma Rampasına Yıldırım Çarptı

NASA‘nın SLS roketinin bulunduğu Artemis I görevinin son testlerini yaptığı fırlatma rampasına şiddetli bir yıldırım düştü. Neyse ki, yıldırım herhangi bir zarar vermedi.

NASA, yıllar sonra Artemis görevi kapsamında Ay’a dönme hazırlıklarını sürdürürken, bu uzun menzilli görevin ilk aşaması olacak Artemis I için testler devam ediyor. Uzay ajansının görev için kullanacağı SLS roketinin Cumartesi günü yapılacak testi sırasında tüyler ürpertici bir olay yaşandı.

SLS roketi NASA fırlatma rampasına yerleştirildiğinde, fırlatma rampasına yıldırım çarptı. Yıldırım, NASA’nın yıldırımın fazla etkilemeyeceği tehlikeli bir deney yürütmeye başlamasından kısa bir süre önce meydana geldi. Bu anlar kameraya şu şekilde yansıyor:

NASA’nın fırlatma rampasına düşen yıldırım:

Bu yıldırım düşmeden önce NASA, Artemis I görevi için son testlerden biri olan ‘wet-dress rehearsal (Islak elbise provası)’ testini gerçekleştirecekti. Bu test kapsamında rampada yer alan SLS roketine yakıt yüklenecek, fırlatma geri sayımı 10 saniyeye kadar yapılacak ve geri sayım sona erdirilerek yakıt roketten geri alınacaktı.

Yukarıda gördüğümüz şimşek, aslında Cumartesi günü meydana gelen dört şimşekten biridir. Ancak NASA’nın açıklamasına göre bu yıldırım yıldırımdan en güçlüsüdür. Neyse ki yıldırım rokete veya roketatarda herhangi bir hasara yol açmadığı gibi görevde de herhangi bir aksama yaratmadı. Öte yandan, ıslak lagün tekrar testi, daha iyi hava koşulları nedeniyle birkaç saat ertelendi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara