Otobüsçüler Uçak Bileti Fiyatlarına ZAM istiyor: ”Mağduruz”


Türkiye Otobüs Şoförleri Federasyonu Başkanı Birol Özcan, yolcu otobüsü fiyatlarının güncellenmesi gerektiğini açıkladı. Özcan, havayollarının da mazot fiyatları ve gişeleri ayarlamak zorunda kalacağını, yolcu uçaklarının çok ucuz olması nedeniyle otobüslerin şimdiden zarar görmeye başladığını söyledi.

Habere Türkiye’deki ekonomik sorunlara tepkiler de eklendi. Bu sefer otobüs işletmecileri yeni bir düzenleme istediklerini açıkladı. Hava ulaşımından bahsetmişken, yetkililer uçak biletinin çok ucuz olduğunu ve bu yüzden insanların otobüse uçağı tercih ettiğini söylüyorlar. Otobüs işletmecilerine göre havayollarına taban fiyat uygulanmalı ve otobüs çekiciliği artırılmalıdır.

Türkiye Otobüs Şoförleri Federasyonu Başkanı Birol Özcan konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Anadolu Ajansı’na konuşan Özcan, 2021’in 2020’den çok daha iyi olduğunu ve durumdan memnun olduklarını söyledi. Ancak Birol Özcan, motorin fiyatlarındaki ve otoyol geçiş ücretlerindeki artışların işletmeleri etkilemeye başladığına dikkat çekerek, işletmelerin bu artışları yansıtmadığını söyledi.

Otobüsçüler Uçak Bileti Fiyatlarına ZAM istiyor: “Yeni tarife beklentisi içindeyiz”

otobüs

Birol Özcan tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: 

2020 yılında İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda toplamda 257 bin 346 otobüs sefer yaptı. 2021 yılında ise bu rakam 370 bine çıktı. 2021 yılında, bir önceki yıla göre sefer sayımız yüzde 40, yolcu sayısı yüzde 30 arttı. Ama bu önceki yıllara göre kıyaslandığında yine de az. Normalde otogardan kış aylarında 1200 ile 1300, bayramlarda günlük 2 bin 500 ile 2 bin 700 arasında otobüsün kalkması lazım. Ama yine de memnunuz, yolcular da memnun. Ancak mazot fiyatlarının artması, otobanlardaki fiyat güncellemeleri bizi etkiledi. Bu aralıklarda yolcu bilet fiyatlarımız da yükselmedi. Hâlâ eski tarifeden yolcu taşıyoruz. Bu durum bizi çok etkiliyor. Bu nedenle otobüs fiyatlarında yeni tarife beklentisi içerisindeyiz. Bunun için de yakın zamanda yetkililerle görüşeceğiz.

Ama bakanımız da bize bir kolaylık sağladı. Artık maliyetlerin artmasından kaynaklı bakanlığa müracaat ettiğimiz zaman otobüs bileti fiyatları değişebilecek. Bu çok güzel bir haber. Artık fiyatlar için 4 ay beklememize gerek yok. Bunun yanında hava yolu için de taban fiyatı belirlenmesini istiyoruz. Çünkü çok ucuz fiyata yolcu taşıyorlar. Bu durum bizi mağdur ediyor. Ayrıca devletimizden KDV indirimi istiyoruz…


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara