Rusya ve Ukrayna Savaşı ile İlgili Önemli Gelişmeler! Kiev’e Doğru İlerliyorlar.


Rusya ve Ukrayna Savaşı ile İlgili Önemli Gelişmeler! Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21-22 Şubat gecesi yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki sözde Rus yanlısı ayrılıkçı hükümeti resmen tanımaya karar verdi. Bu önemli gelişmenin ardından Rus birliklerinin Ukrayna’ya girmesi, Rusya’ya yönelik yaptırımlar, Ukrayna’nın işgali ve bu durumun Türkiye üzerindeki etkileri tartışılmaya başlandı. Bu sabaha doğru korkular gerçek oldu ve Rusya resmen Ukrayna’ya savaş ilan etti.

Dünya son yılların en sıcak dönemlerinden birini yaşıyor. Rusya Federasyonu, Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve ayrılıkçı gruplar tarafından yönetilen sözde Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerini tanıdığını açıkladı. Kısa bir süre sonra, Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus birliklerine doğu Ukrayna’ya girmelerini emretti. Tüm bu olaylar bir “yaklaşan 3. dünya savaşı mı?” kaygısını berbaberinde getirdi.

Rusya ve Ukrayna Savaşı ile İlgili Önemli Gelişmeler! Rus ordusu karadan Kiev’e girmeye çalışıyor (25 Şubat 11.09)

Ukrayna Savunma Bakanı’nın paylaştığı bilgilere göre, Rus kara kuvvetleri Kiev şehir merkezine doğru hareket etmeye başladı.

Ukrayna Başkanı: Düşman sabotaj grupları Kiev’e girdi (25 Şubat 03.40)

Rusya ve Ukrayna Savaşı

Ukrayna Başkanı, yaptığı yeni açıklamada Rusya’ya ait sabotaj gruplarının başkent Kiev’e girdiğini duyurdu. Zelenski, “Düşman sabotaj grupları Kiev’e girdi. Bu nedenle Kievlilerden ricam, dikkatli olun, sokağa çıkma yasağı kurallarına uyun.” uyarısında bulundu. Ayrıca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin savunmasında yalnız bırakıldık. Kim bizimle savaşmaya hazır? Bunları görmüyorum. Kim Ukrayna’ya NATO’ya katılma garantisi vermeye hazır? Herkes korkuyor.”

Ukrayna’da genel sefererlik ilan edildi (25 Şubat 01.45)

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ülke genelinde topyekûn seferberliği ilan eden bir kararnameyi imzaladı. Bu geceden itibaren yürürlüğe girecek olan kararnamede,Bu karar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığı nedeniyle ve devletin güvenliğinin sağlanması, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer askeri oluşumların muharebeye ve seferberliğe hazırlığının desteklenmesi amacıyla alındı” ifadelerine yer verildi.

THY, Ukrayna, Moldova, Belarus ve Rostov seferlerini iptal ettiğini açıkladı (25 Şubat 01.10)

THY, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada Ukrayna, Moldova, Belarus ve Rostov seferlerinin iptal edildiğini açıkladı. Açıklamada “2 Mart (dahil) tarihine kadar Rostov-na-Donu çıkışlı/varışlı uçuşlar, 26 Şubat’a (dahil) kadar Belarus çıkışlı/varışlı seferler ile 4 Mart’a (dahil) kadar Moldova çıkışlı/varışlı uçuşlarımız iptal edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Ukrayna hava sahasının kapatılması nedeniyle 25-26 Şubat tarihli Ukrayna çıkışlı ve varışlı uçuşların da iptal edildiği bilgisi de paylaşıldı.

ABD Başkanı Biden’dan açıklama (24 Şubat 06.34)

Biden: “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımın tek sorumlusu Rusya’dır.“

Ukrayna vurulmaya başladı (06.20)

Rusya ve Ukrayna Savaşı

Putin’in kararının ardından Ukrayna’nın Kramatorsk, Odessa, başkent Kiev, Kharkiv ve Mariupol, Harkov şehirlerinde ve bölgelerinde büyük patlamalar duyuldu.

Ukrayna hava sahası sivil uçuşa kapatıldı (05.06)

Yayımlanan NOTAM bildirisiyle birlikte Ukrayna hava sahası, sivil uçuşlara kapatıldı.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara