Sağlık Bakanlığı’ndan Aşı İçin Alınan Yeni Kararlar


Sağlık Bakanlığı Koronavirüs’e karşı geliştirilen aşılama çalışmaları için aldığı kararları kamuoyu ile paylaştı.

Aşı

Dünyanın dört bir yanında da olduğu gibi Türkiye’de de Covid-19’a karşı aşılama çalışmaları çok yüksek hızda decam ediyor. İlk etapta belirli kişi ve gruplara yapılan aşılardaki öncelik sırası kademeli olarak kaldırıldı, vatandaşlara takviye amaçlı ek doz aşı hakkı da tanımlanıyor.

Sağlık Bakanlığı aşılama çalışmalarıyla alakalı aldığı yeni kararları açıkladı. Bu karar göre, 3.doz Covid-19 aşısı olan kişilere 4.doz hakkı da tanımlandı. Haziran ayından itibaren sürekli olarak düşürülen yaş önceliğinde de 15’e indirildi. Kronik hastalığı olan 12 yaş ve üzeri kişiler de aşı imkanına sahip olduğu ifade edildi.

Aşının 4. dozu 21 gün sonra yapılacak

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kararlara göre, 3.doz Covid-19 aşısı yaptıran vatandaşlar aradan 21 gün geçtikten hemen sonra isteğe bağlı olarak 4.dozu da olabilecekler. Sağlık Bakanlığı bu noktada herhangi bir sınırlama getirmiyor, yani istediğiniz aşıyı olabiliyorsunuz. Randevular şu andan itibaren sağlık çalışanları ve diğer öncelik gruplarına açılmış durumda.

Yeni kararlar, Covid-19 geçiren insanları da yakından ilgilendiriyor. Hatırlatmak gerekirse, şimdiye kadar PCR testi pozitif çıkmış olanların aşı olmak için 3 ay beklemeleri gerekliydi. Ama Sağlık Bakanlığı aşılama çalışmalarını biraz daha hızlandırmak adına bu süreyi 1 aya indirdiğini açıkladı. Covid-19 testinin pozitif çıktığı tarihten 30 gün sonra aşı olabilirsiniz.

Türkiye için Aşılamadaki Son Durum: 26 Şehir Maviye Büründü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada son duruma ilişkin bilgiler verdi. “81 ilimizden 26’sı Mavi” diyen Fahrettin Koca, 18 yaş ve üzeri nüfusta salgın hastalığa karar verip en az bir doz aşı olanların oranının 26 şehirde %75 in üzerinde olduğunu açıkladı.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir