Savaşta mıyız: Türkiye Binlerce Siber Saldırıyı Savuşturduğu Açıklandı


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2021 yılı itibariyle 60 binin üzerinde siber saldırının püskürtüldüğünü duyurdu. 2017 yılından bu yana püskürtülen siber saldırı sayısının 500 binin üzerinde olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, yine yerli ve milli yazılım vurgusu yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, basına yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin siber güvenlik karnesini duyurdu. Bu konuda ciddi tedbirler alındığını ve olası siber saldırılara karşı Siber Olaylara Müdahale Ekibi’nin (SOME) ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) gibi ekiplerin oluşturulduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, son yıllarda kaç tane siber saldırının püskürtüldüğünü de söyledi.

Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yaptığı açıklamalara göre 2017 yılından 1 Ekim 2021 yılına kadar, 502 bin 386 siber saldırı engellenmiş durumda. Sadece 2021 yılında 60 bin 795 siber saldırının püskürtüldüğünü açıklayan Karaismailoğlu, bu saldırıların daha çok DDoS, oltalama ve spam olarak karşımıza çıktığını belirtti. Bakan Karaismailoğlu, konuyla alakalı olarak “BTK bünyesinde kurulum çalışması tamamlanan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ile USOM ve operatörler arasındaki iş ve işlemlerin 7 gün 24 saat kesintisiz izlenebilmesi ve gerekmesi halinde aksiyonların zaman kaybetmeksizin alınmasına imkan sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Binlerce Siber Saldırıyı Savuşturduğu Açıklandı! Milli ve yerli yazılım vurgusu

Türkiye Binlerce Siber Saldırıyı Savuşturduğu Açıklandı

Bakan Karaismailoğlu, koronavirüs ve pandemi ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarında yerli ve milli yazılım vurgusu yapan Karaismailoğlu, şu ifadeleri belirtti:

Salgın sürecinde AVCIAZAD ve KASIRGA adlı yerli ve milli uygulamalarımızla, yapay zeka teknolojileri kullanılarak 750 sahte konferans uygulaması ve uzaktan yönetim servislerinde 31 bin 132 zafiyet tespit edildi. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) ile alakalı 133 zararlı yazılım incelemesi ve 612 zararlı yazılım bilgisi SOME’lerle paylaşıldı. COVID-19 ile alakalı 2 bin 392 zararlı dropper (asil zararlı yazılımı indiren küçük program) ve komuta kontrol merkezi engellendi. KASIRGA ile entegre olarak çalışan ATMACA projesi ile toplamda 16 milyon adet IP adresinin her biri için düzenli olarak yapılan kontrollerle 200’den fazla zafiyete ait risk proaktif (zafiyet saptanınca bunun gerçekten çalışıp çalışmadığının test edilmesi) bir şekilde engellendi. Verilerin uzman analistler tarafından daha verimli şekilde yönetilmesi ve tespit edilen siber güvenlik eksikliklerine ilişkin bilgilerin ilgili taraflara daha hızlı ulaştırılması için yerli ve milli KULE yazılımı da geliştirildi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara