Türk Hava Yolları Kabil Seferlerini İptal Etti: Afganistan’daki Vatandaşlar İçin Tahliye Uçağı da Gönderildi


Türk Hava Yolları Kabil Seferlerini İptal Etti: Afganistan’daki Vatandaşlar İçin Tahliye Uçağı da Gönderildi. Radikal İslamcı örgüt olan Taliban’ın kontrolü altına geçen Afganistan, THY’yi harekete geçirdi. Kabil’e giden tüm uçuşlarını iptal eden şirket, sabah saatlerinde de gönderdiği bir uçak ile Türk vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyrukluların tahliyesini yapacaktır.

Türk Hava Yolları

Dünya geneli son birkaç gündür, Orta Asya ülkesi olan Afganistan’daki olaylara odaklanmış durumda. Türkiye’de daha çok mültecilerin Türkiye’ye göç etmesi nedeniyle gündem olan ülkede Radikal İslamcı bir grup olan Taliban, ülkenin neredeyse tamamını kontrol altına almış durumda. Afganistan’daki belirsizlik durumu devam ederken THY, Afganistan’la ilgili aldığı yeni kararları açıkladı.

Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklamalarda, Afganistan’a giden bütün Kabil uçuşlarının iptal edildiği açıkladı. Ayrıca THY, TC-JJM kuyruk tescilli yolcu uçağını bir seferliğine Kabil’e gönderdi. Sabah saat 07:00 itibarıyla Kabil’e iniş yapan yolcu uçağı, Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden eden yabancı uyruklu kişilerin tahliyesini yapacak. Uçağın toplam 324 yolcu taşıması ve saat 14:35’te İstanbul’a iniş yapması bekleniyor.

Türk Hava Yolları’nın Tahliye Uçağıyla Gelen Yolculara Karantina Uygulanacak

Türk Hava Yolları

Covid-19 tedbirlerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları, getirilen yolculara pandemiden ötürü karantina uygulanacağını da duyurdu. Bununla beraber Türk vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklular, 14 gün ev karantinasına girecekler. Tahliye uçağı ile getirilecek diğer yolcular ise İstanbul’da daha önceden belirlenmiş olan 11 otele aktarılacaklar. O yolcular da bu otellerde karantinaya girecekler.

Dünyanın gözü Afganistan’ın üzerinde olmasına rağmen Taliban’ın bu denli hızlı ilerleyişi, askeri uzmanları da fazlasıyla şaşırtmış durumda. Bunun yanında hükümet de bu durum karşısında hiçbir şey yapmayacak gibi görünüyor. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban’ın hızlı ilerleyişi üzerine ülkeyi terk ederek Tacikistan’a kaçtı. Taliban ise ülkedeki hakimiyetini resmi olarak duyurdu. Kendi yönetim biçimine göre kararlar alıp uygulayan Taliban, Paktiya’da koronavirüs aşısı vurulmasını yasaklayarak işe başladı…


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara