Türkiye Antidepresan Bağımlısı Oldu. Sağlık Bakanlığı, “Sadece Son 3 Yılda Kaç Kişi Antidepresan Kullanmış?” Açıkladı.


Türkiye Antidepresan Bağımlısı Oldu! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2017 den 2020 yılına kadar psikoloji sorunlarla hastanelere müracaat eden kişilerin sayısını ve Türkiye’de kaç kişiye antidepresan ve sinir sistemiyle ilgili ilacın reçete edildiğini açıkladı.

Antidepresan

Sağlık Bakanı Koca, son üç yılda psikolojik sorunlar için hastanelere başvuran ve bu rahatsızlık için ilaç reçete edilenlerin sayısını açıkladı. 15 milyon 405 bin kişinin psikiyatri kliniklerine müracaat ettiğini ortaya koyan bu veriler, Türkiye’de yaşayan insanların ne kadar mutlu olduğunu gösterme niteliğinde oldu.

Sözcü Gazatesi’nden Erdoğan Süzer’in yazmış olduğu haberde, Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalara göre son üç yılda toplam 12 milyon 272 bin kişiye antidepresan ilaç, 60 milyon 911 bin kişiye de sinir sistemi ilacı reçete edildiği vurgulandı. Aynı zamanda sadece Koronavirüs pandemisinin başladığı yılda bile bu kliniklere başvuran kişi sayısının 5 milyon 100 bini geçtiği belirtildi.

Psikiyatri kliniğine başvuran 15 milyon 405 bin kişiden 12 milyon 272 binine Antidepresan Verildi.

,

Hayat şartları ve standartları, hem ülkemizde hem de tüm dünyada yaşanan üzücü olaylardan ve en sonunda pandemi derken, sinirlerimize ve duygularımıza hakim olmakta son derece zorlandığımız dönemlerden geçiyoruz. İnsanların nasıl bir durumda olduğunu gösteren en büyük kanıtlardan biri de, geçtiğimiz günlerde Amerikalı bir araştırma şirketi olan Gallup tarafından ortaya konulmuştu. Gallup Şirketi, 2021 Küresel Duyguları Raporu’nda Türkiye’nin diğer ülkelere göre en az gülen, en stresli ve en öfkeli ülkeler arasında ilk 5’te yer aldığını belirtmişti.

Sağlık Bakanlığı‘nın açıkladığı veriler de olayın ciddiyetinin bir kez daha farkına varmamızı sağladı. Açıklanan verilere göre yalnızca Koronavirüs salgının başladığı 2020 yılında bile 5 milyon 100 bin kişi psikiyatri kliniğine başvururken, son üç yılki süreçte bu sayı tam 15 milyon 405 bini buldu.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir