Türkiye’nin ‘Yangın Filosu’ Gündemde 1’inci sırada: Envanterde Hiç Uçak Yok


Yangın Filosu‘ Gündeme Oturdu: Envanterde Hiç Uçak Yok! Türkiye’nin bir çok şehrini etkisi altına alan eş zamanlı yangınları söndürmek için çalışmalar sürüyor. Belediyelerin itfaiye envanteri haricinde Tarım ve Orman Bakanlığına ait arazöz, uçak ve helikopter gibi araçlar ile yangına müdahale etmeye çalışıyor. Fakat yangın sayısı ve büyüklükleri göz önünde bulundurulduğunda, bakanlık bünyesinde bulunan araçların yetersizliği, Rusya’dan kiralanan uçaklar ciddi bir tartışma başlattı.

İklim değişikliğinin etkilerini .ok ciddi şekilde hisseden Türkiye, şu an sebebi tam olarak bilinmeyen eş zamanlı çıkan yangınlarla başa çıkmaya çalışıyor. Antalya Manavgat, Kocaeli, Kütahya, Mersin başta olmak üzere pek çok şehirde sayıları artan yangınların söndürülmesi için seferberlik sürüyor.

Yangınlara müdahale için belediyelerin envanterindeki itfaiye ekipleri ve kontrollerindeki araçları ile görev yapıyor. Buna ek olarak da Tarım ve Orman Bakanlığı envanterindeki yangın ile müdahale araçları ve komşu ülkeler ve özel firmalardan kiralanan araçlar görev alabiliyor.

2 günde 13 ilde çıkan 41 yangına yangın filosundaki hangi araçlarla müdahale edildi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 29 Temmuz öğle saatlerinde yaptığı basın açıklamasında Türkiye genelinde toplam 41 yangının çıktığını, 31’inin kontrol altına alındığını kamuoyuyla paylaşmıştı. Bakan Pakdemirli çalışmalarda toplan 2 İHA, 3 uçak, 38 helikopter, 1 insansız helikopter ile havadan; 680 arazöz ve 4000 itfaiye personeli ile karadan müdahale edildiğini belirtmişti

Söz konusu olan uçakların 2 tanesi Rusya’dan kiralanan ait Beriev 200 tipi uçaklar. Bir başka söylemle 28-29 Temmuz 2021 yangınlarına Türk Hava Kurumu’nun (THK’nin) filosundan sadece ve sadece bir uçak katılmış görünüyor. Toplam uçak ve helikopter sayısı -eğer yangınların önüne geçilemezse- komşu ülkelerden kiralama yöntemi ile artabilir. 

Türkiye’nin yangın filosu hakkında bakanlık veya diğer resmi kaynaklarda güncel bir rapor yer almıyor:

Ağustos 2019’da Türkiye’nin farklı bölgelerinde çıkan yangınlar, Türkiye’deki yangın filosunun durumu hakkında büyük merak uyandırmıştı. Ancak o dönemde ve sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde konuya dair net bilgi ya da envanter raporları yer almadı. 28-29 Temmuz 2021 yangınları döneminde ise bu bilgilere ulaşamadık. Bu nedenle soruya verilecek en net cevap, Doğruluk Payı tarafından 2019’da yayınlanan araştırmada yer alıyor. 

GÜNCELLEME: Yangın Filomuzda Hiç uçağımız ya da helikopterimiz bulunmuyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin envanterinde hiç yangın söndürme uçağı ya da helikopteri olmadığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yeni araçların tedarik edilmesi için çalışmaların başladığını belirtti.

Sizler de bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara