WhatsApp’a yeni özellik! En Büyük Sorunu Çözüldü


Whatsapp kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konu fotoğrafların karşıya düşük kalitede gitmesiydi. Bu soruna çözüm olarak gelen yeni özellik Whatsapp tarafından duyuruldu. WhatsApp’ın en büyük sorunu çözüldü.

WhatsApp’a yeni özellik! En Büyük Sorunu Çözüldü

Hiç bir platform fark etmeden tüm akıllı telefonlarda kullanılabilen mesajlaşma uygulaması Whatsapp, gönderilen fotoğrafları sıkıştırıp kalitesini düşürüyordu, özellikle de yüksek boyutlu dosyalarda meydana gelen bu sorun, karşı tarafın kalitesiz bir görsel görmesine yol açıyordu. Bu sorunun önüne geçmek için farklı yöntemler ortaya çıkaran kullanıcılar fotoğrafları belge olarak gönderiyorlardı.

Kalite düşme sorunu için Whatsapp tarafı sonunda kalıcı bir çözüm getirdi. Whatsapp, fotoğrafların yüksek çözünürlükte gönderilebilmesi için bir adım attı. Geliştirdiği özelliği iOS ve Android işletim sistemlerini içeren telefonlar için erişime açık hale getirdi. Bundan sonra Whatsapp kullanıcıları birbirlerine gönderecekleri fotoğrafların kalitesini olduğu gibi tutabilecek. Peki ama bunu nasıl yapacak?

WhatsApp ile Yüksek Kalitede (Çözünürlükte) Fotoğraf Nasıl Gönderilir?

WhatsApp’a gelen yeni özellikleri önceden piyasaya süren WABetaInfo’nun aktardığı bilgiye göre, uygulamada üç adet birbirinden farklı kalite seçeneği yer alacak. Beta sürümüne katılmış iPhone ve Android sahiplerinin erişimine açılan özelliğin ekran resmini paylaşan WABetaInfo, fotoğrafların orjinal kalitesinin en minimal düzeyde düşeceğini ifade etii.

WhatsApp uygulamasına eklenen özellikler şöyle:

  • Otomatik (Önerilen): Bu seçenek, ağ hızına bağlı olarak görüntüleri sıkıştırıp sıkıştırmama kararını WhatsApp’a bırakacak.
  • En iyi kalite: Mümkün olan en iyi görüntü kalitesi sağlanacak.
  • Veri tasarrufu: Veriden ve depolama alanından tasarruf etmek için görüntüler sıkıştırılacak.

Bu noktada kullanıcıların bilmesi geren en önemli detaylardan biri: “En iyi kalite”yi seçmek, fotoğrafların tam manasıyla orijinal gönderileceği anlamına gelmediğidir. WhatsApp yalnızca sıkıştırma işlemini eskiye göre daha az uyguluyor ve orijinal kalitenin yaklaşık olarak %80’ini koruyor. Ayrıca görüntünün çerçeve boyutları da 2048×2048 pikselden büyükse fotoğraf yeniden boyutlandırılıyor.

Eğer internet kullanım hakkınız az ise “Veri tasarrufu” seçeneğini seçebilirsiniz. “otomatik” seçeneğinde ise WhatsApp, bağlantı türüne göre görüntü kalitesi ve internet tüketimi arasında kendisi en iyi dengeyi sağlayacaktır. Sizler de “buraya” tıklayarak Whatsapp’ı telefonunuza indirebilirsiniz.

Sizler WhatsApp’ın bu yeni özelliği ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir