Mart’ta açıklanan yoksulluk sınırı: Yoksulluk sınırı, asgari ücretin neredeyse 4 katı


TürkMetal is Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BİSAM) Mart ayında yaptığı Yoksulluk ve Yoksulluk Sınırı araştırmasının sonuçları, açlık sınırının 4.453 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 15.000.000. 405 TL’ye çıktığını gösteriyor.

Türkiye’nin şu anda ekonomik zorluklarla boğuştuğu bir gerçektir. Birçok farklı sektöre yansıyan sürekli yükselen fiyatlar, insanların zor günler geçirmesine neden oluyor. Ayrıca Türk lirasının değer kaybetmesi de bu sıkıntılara neden oldu.

Yüksek enflasyon nedeniyle 2021 yılının son ayında asgari ücretin 4.250 TL’ye yükseltildiği biliniyor. Ancak yeni yılla birlikte yoksulluk ve açlık standartlarının aylık olarak güncellenmesi bu maaşın çok da farklı olmadığını gösteriyor. Şimdi de geride bıraktığımız Mart yoksulluk ve açlık anketinin sonuçları açıklandı.

açlık sınırı 4.453 TL’ye, yoksulluk sınırı 15.405 TL’ye yükseldi

Yoksulluk sınırı

Metalis Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) Mart Açlık ve Yoksulluk Araştırması sonuçlarını açıkladı Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenmesi için gereken para miktarı; yani açlık sınırı 4.453 TL çıkıyor. Bu da açlık sınırının asgari ücretten yaklaşık 200 lira daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Ayrıca diğer tüm giderler (eğitim, kira, ısınma vb.) ile hanehalkının gıda giderlerini içeren yoksulluk sınırı 15 bin 405 TL; Başka bir deyişle, çalışmada asgari ücretin neredeyse dört katına çıktığı gözlemlendi.

Bu, 10 milyondan fazla vatandaşın asgari ücrete, 3 milyondan fazla kişinin ise asgari ücretin altında çalıştığını düşündüğünüzde insanların karşılaştığı zorlukları gösteriyor.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara