Kur Korumalı TL Mevduat Sistemi Kimlerin işine Yarıyor? Kimler Nasıl Faydalanacak?


Maliye ve Hazine Bakanlığı, kur korumalı TL mevduat sistemine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Daire Başkanlığı, sistemin usul ve esaslarını detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. İşte döviz korumalı TL vadeli mevduat ve katılımcı hesaplar için geçerli kurallar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni iş modeli kapsamında hayatımıza giren kur korumalı TL mevduat sisteminde önemli bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu sisteme girecek tüm vatandaşlar için açıklama yaptı. Bu açıklamalar ile uygulamanın usul ve esasları belirlenmiştir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı‘nın açıklamasında; Sistemin kimleri kapsadığı, vade türleri, faiz oranları, alt/üst limitler gibi soruları içerir. Böylece doları bir gecede 5 TL’ye düşüren sistemin tüm detayları halka anlatıldı. Bu açıklamalara bölüm bölüm bakalım.

İşte kur korumalı TL mevduat sistemine ve katılma hesaplarına ilişkin uygulama esasları

Kur Korumalı TL Mevduat Sistemi
  1. Türkiye’de yerleşik gerçek kişiler (Yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler) faydalanabilecek olup, uygulamadan birden fazla kez yararlanılması mümkün olacak ve alt/üst limit olmayacaktır.
  2. “Kur Korumalı TL vadeli Mevduat ve Katılma Hesapları” bankalar nezdinde bu nitelikte açılacak TL vadeli mevduat ve katılma hesapları şeklinde olacaktır.
  3. “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ve Katılma Hesapları” 21.12.2021 tarihinden itibaren açılabilecektir.
  4. “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ve Katılma Hesapları” 36ve 12 ay olmak üzere 4 farklı vadede olacaktır.
  5. Bankaların, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı”na uygulayacağı asgari faiz oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olmayacaktır. Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı ise asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üstünde belirlenebilecektir. Azami faiz oranı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca güncellenebilecek ve güncelleme tarihi ile sonrasında açılacak hesaplar için geçerli olacaktır. Bu maddede belirlenen uygulama esası Katılım Bankaları açısından katılım bankacılığı esasları çerçevesinde uygulanacaktır.
  6. Bu hesaplarda esas alınacak vade başı/vade sonu kuru olarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın saat 11’de açıkladığı USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları kullanılacaktır.
  7. Vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün ödenecektir. Vade sonunda kur farkından kaynaklı bankalara ödeme yapılması gerekmesi halinde, bankalar tarafından ödenecek tutara ilişkin talepler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na iletilecektir. Hazine tarafından ödenecek kısmı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bankalara aynı gün aktarılacaktır.
  8. Vadeden önce hesabın kapatılması halinde;
  • Hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan yüksek olması durumunda Hazine tarafından kur farkına ilişkin ödeme yapılmaz.
  • Hesabın kapatıldığı tarihte saat 11.00’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nca ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan düşük olması durumunda, hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte saat 11.00’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ilan edilen döviz alış kurundan hesap bakiyesi güncellenir. Aradaki fark banka tarafından hazineye aktarılmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilgili TL hesabına aktarılır.

YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara