Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan “Türkiye Ekonomik Modeli” Açıklaması


Maliye ve Hazine Bakanlığı, Türkiye’nin yeni ekonomik modelini Twitter’dan yaptığı bir paylaşımla duyurdu. “Türkiye ekonomik modeli” çerçevesinde ulaşılması gereken ekonomik hedefler açıklandı.

Türk lirası her geçen gün tarihinin “en değersizini” görmeye devam ederken, dolar bu sabah 15 TL’yi aştı. Hazine ve Hazine’den bakan yardımcılarının çıkarılmasının ardından 15.20’ye ulaşan dolar, şimdi 15.65’te. En temel beslenme ihtiyaçlarından yakıta kadar her şeyde artış olduğu için herkesin aklında tek bir soru beliriyor: Bu sorun nasıl çözülecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan bu soruya yanıt olarak bir açıklama geldi. Dün Maliye ve Maliye Bakanı’ndan iş dünyasına ilginç bir talep geldi. Bakanlığın resmi Twitter hesabından bugün yapılan açıklamada, Türkiye’nin “yeni ekonomik modeli” ve bu alandaki hedefleri paylaşıldı. “Türkiye Ekonomik Modeli” olarak adlandırılan ekonomik plan, “üretim odaklı ihracatı” hedefliyor.

Maliye Bakanlığı ‘Hayati seviyede önem arz ediyor’

Hazine Bakanlığı

Twitter’dan yapılan açıklamada, “Türk ekonomik modelinin” hayati önem taşıdığı belirtildi. Bu ekonomik model çerçevesinde “girdi ithal etmekten kaçınabilecek sektörler”, tarım, turizm ve istihdam artışına öncelik verilecektir. Açıklamada, ülke kurumlarının da bu ekonomi politikasını destekleyerek bu yönde tedbirler alacağı, 2002 yılından bu yana sağlanan satış sonrası hizmetler, ihtiyaç ve altyapı sayesinde kısa vadede üretim ve ihracatın artacağı belirtildi.

Muhalefet ise mevcut ekonomik yönetimin insanları daha da yoksullaştıracağını ve bundan vazgeçilerek erken seçim yapılması gerektiğini savunuyor. Türk lirasının değer kaybı bu yılın başından beri P’yi geçti. Merkez bankasının Eylül ayından bu yana yaptığı faiz indirimleri TL’yi eritti. Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın yayınladığı yeni Türkiye ekonomik modelinin önümüzdeki dönemde bu süreci nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Twitter‘da duyurulan paylaşım:


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara