Maliye Bakanı’ndan Kamu Bankaları’nın Dolar Sattığı İddialarına İlişkin Açıklama


Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçtiğimiz hafta korumalı mevduat sistemi“nin açıklanmasının ardından gelişmelere ve açıklamalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Nebati, devlet ve merkez bankalarının müdahale edip dolar sattığını yalanladı.

Geçen hafta Türkiye ekonomisi için çok önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “para korumalı mevduat sistemini” açıklamasının ardından 18 TL olan dolar kuru aynı akşam 11 TL’ye düştü. Bu gelişmenin ardından bir haftadır sabit seyreden dolar 11-13 TL civarında dalgalandı.

Açıklamaların hemen ardından doların düşmesinin ardından gündemi meşgul eden bir diğer önemli konu da gelişmelere ilişkin açıklamalar oldu. Dolardaki ani düşüşün vatandaşların dolardaki hızlı değişim olduğunu defalarca vurgulayan Bakanlık ve Erdoğan, bu düşüşün sebebinin adil “arka kapı” bankaları aracılığıyla dolar satışından kaynaklandığı ifade edildi. Hatta bazı özel bankaların da bu sisteme dahil edildiği belirtiliyor.

Maliye Bakanı Nebati, iddiaları yalanladı:

Maliye Bakanı'ndan Kamu Bankaları'nın Dolar Sattığı İddialarına İlişkin Açıklama

Konuyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulunan Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 20 Aralık’ı “tarihi gün” olarak nitelendirdiği açıklamasında, “Bu gece dolar satılmadı. Kamu bankaları karışmaz. Kimse karışmaz” dedi. Bireysel satıcılar müdahale etti. Birbirleriyle yarışıyorlar. “

Doların kısa sürede 18 TL’ye yükseldiği bir dönemde dolaşan “20 TL olacak” söylemini “sahte haber ve yalan haber” olarak nitelendiren Nebati, “Altyapımızın temeli bu işin geldiği noktaya geldi. ekonomik model elde edilebilir.Dış saldırıları da azaltıyoruz.Sürekli psikolojik savaş.Dolar 20 TL olacak, haberler yalan ve yalan haber, yalan haber insanları döviz kullanmaya zorluyor. Hala içeride oynuyorlar. Küçük olanları kullandılar. Ekonomiyi küçültmek için bu bireyleri küçük tasarruflarla kanalize ediyorlar” dedi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara