Orman Bakanlığı, Yanan Ormanlık Bölgelere Kaç Tane Ağaç Dikileceğini Açıkladı


Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı, yangında yanan ormanlık bölgeler için “Geleceğe Nefes” adının verildiği bir kampanya başlattığını duyurdu. Tarım ve Orman Bakanlığı, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu kampanya bünyesinde her vatandaş için 3, toplamda 252 milyon dikileceğini açıkladı.

Orman Bakanlığı, Yanan Ormanlık Bölgelere Kaç Tane Ağaç Dikileceğini Açıkladı

Yaklaşık 15 gün önce ülkemizin birçok yerini etkisi altına alan orman yangınları, özellikle Akdeniz bölgesinde ardında ağır hasarlar bıraktı. Ormanların tamamen küle dönmesinin üzerine yanan yerleri yeniden ağaçlandırma çalışmaları yeniden gündeme geldi. T.C Tarım ve Orman Bakanlığı, insanların yüreğine bir nebze bile olsa su serpecek yeni açıklamalarda bulundu.

Twitter üzerinden yaptığı açıklamada yanan yerleri yeniden ağaçlandırmak için “Geleceğe Nefes” isimli bir kampanya başlattığını belirten Tarım ve Orman Bakanlığı, her vatandaş için 3, toplamda 252 milyon fidanı bu yıl bitmeden zarar gören bölgelere dikeceklerini ifade etti.

Yanan ormanlık bölgelere kızılçam ağaçlarının yanı sıra yangına dayanıklı ağaçların da dikileceği ifade edildi.

Orman Bakanlığı, Yanan Ormanlık Bölgelere Kaç Tane Ağaç Dikileceğini Açıkladı

Twitter aracılığı ile duyuru yapan T.C Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl sonuna kadar Geleceğe Nefes isimli kampanyası içerisinde toplamda 252 milyon fidan dikileceğini açıkladı. Bakanlık aynı zamanda kızılçam ağaçlarının 40-50 metre boyutlarına normalden daha kısa bir süre içinde gelebilmesi için çalışmalar da yapacaklarını, yeni alanlarda yapılacak olan ağaçlandırma çalışmalarının %30’unun aylantus ve keçiboynuzu gibi yangına oldukça dayanıklı ağaç tohumlarından oluşacağını dile getirdi.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir