Hükümet Elektrik Faturalarını Nasıl Düşürecek? İşte Yeni Formül


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında bir sunum yapacağı biliniyor. Hükümet elektrik faturalarını düşürmek için yeni formüller hazırlayacak. Bu formüller yarınki toplantıda tartışılacak.

Türkiye’de gündemin bir numaralı maddesi olan elektrik faturasında yeni bir gelişme yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Dairesi’nin Çarşamba günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında bir sunum yapacağı bildirildi. Sabah Haber’in haberine göre bu sunumda elektrik faturalarının nasıl düşürüleceği konusunda değerlendirmeler yapılacak. Görünüşe göre hükümet de faturaları azaltmanın bir yolunu bulmuş.

Alınan bilgilere göre yarın Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek konulardan biri de günlük kullanım limiti olacak. Günde 7 kwh olan birinci faz sınırı bugünden itibaren 8 kwh’ye çıkarılacak. Bu şekilde 31 Aralık’ta gerçekleşen boğa koşusunun bir kısmı dağıtılmış olacak. Özellikle günlük tüketimi 7 kWh’in biraz üzerinde olan elektrik aboneleri biraz daha makul faturalarla uğraşmak zorunda kalacak.

Elektrik Faturalarına KDV indirimi getirilebilir

Hükümet Elektrik Faturalarını Nasıl Düşürecek? İşte Yeni Formül

Elektrik faturasına %18 KDV uygulanır. Sabah’ın bildirdiği gibi, hükümet faturaları kontrol etmek için KDV’den feragat edecek. Ancak burada birkaç bilinmeyen var. KDV’nin tamamen kaldırılıp kaldırılmayacağı veya belirli bir düzeye indirilip indirilemeyeceği henüz belli değil. Bu uygulamanın sadece konut için olacağı belirtildi.

Hükümetin faturaları hafifletme çabaları bunlarla da sınırlı değil. Şikayete göre, küçük tüccarlar için de yeni düzenlemeler getirilecek. Bu düzenleme ile elektrik aboneleri küçük işletmeler olarak evde olduğu gibi farklı oranlarda ücretlendirilecek. Ayrıca cemevleri, dernekler ve kuruluşlar için bir abonelik türü getirilecek. Böylece sadece yerleşim yerlerinin değil, küçük işletme, vakıf, dernek ve şirketlerin de elektrik faturaları kontrol altına alınacak.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara