iPhone DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?


iPhone DNS ayarlarını nasıl değiştiririm? Birkaç adımda akıllı telefonunuzdaki DNS sunucusunu istediğiniz gibi yapılandırın.

iPhone DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

iPhone’un DNS ayarlarını nasıl değiştiririm? Bunu rehberimizde ele alıyoruz. Etki Alanı Adı Sistemi kelimesinin baş harflerinden oluşan DNS, ana bilgisayar adlarını IP adreslerine dönüştürmekten sorumludur. Bu ana bilgisayar adları en fazla 256 karakter uzunluğunda olabileceğinden, hatırlanması çok zor ve karmaşıktır. Örneğin DNS yoksa; ShiftDelete.Net’e girmek için tarayıcınızın adres çubuğuna 3 .5 2.537.35 gibi bir IP adresi girmelisiniz.

Peki neden DNS değişikliklerine ihtiyacımız var? İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler), bir web sitesini engellediklerinde genellikle DNS sunucularını filtrelemeyi seçerler. Bu gibi durumlarda Android, iPhone, Windows fark etmeksizin tüm cihazlarda DNS değiştirerek yukarıdaki engeli aşmanız mümkün. DNS değişikliğinin bir diğer nedeni de hedef siteye daha hızlı ulaşmak, en azından aradaki DNS kaynaklı yavaşlığı ortadan kaldırmaktır.

iPhone DNS ayarlarını nasıl değiştiririm? İşte Cevabı

Devam etmeden önce bilmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle iOS işletim sistemi, mobil veriler için DNS ayarlarını değiştirmenize izin vermiyor. Yalnızca WLAN bağlantısı olan farklı sunucular seçebilirsiniz. Ayrıca, yaptığınız özelleştirmeler telefona değil belirli şebekeye uygulanacaktır. Yani X ağında yaptığınız DNS değişikliği diğer ağlar için geçerli değildir.

Öte yandan, DNS’yi değiştirmeden önce hangi sunucuları kullanacağınıza karar vermelisiniz. En popüler sunucular, Google DNS ve OpenDNS tarafından sağlanan adreslerdir. Google DNS’e 8.8.8.8 ve 8.8. . üzerinden erişebilirken, 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerini girerek OpenDNS’e erişebilirsiniz. Tabii ki, istediğiniz başka bir sunucuyu kullanabilirsiniz, bu yüzden devam etmeden önce akılda tutulması gereken birkaç şey var. Öncelikle iOS işletim sistemi, mobil veriler için DNS ayarlarını değiştirmenize izin vermiyor. Yalnızca WLAN bağlantısı olan farklı sunucular seçebilirsiniz. Ayrıca, yaptığınız özelleştirmeler telefona değil, belirli şebekeye uygulanacaktır. Yani X ağında yaptığınız DNS değişikliği diğer ağlar için geçerli değildir.

Öte yandan, DNS’yi değiştirmeden önce hangi sunucuları kullanacağınıza karar vermelisiniz. En popüler sunucular, Google DNS ve OpenDNS tarafından sağlanan adreslerdir. Google DNS’e 8.8.8.8 ve 8.8. . üzerinden erişebilirken, 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adreslerini girerek OpenDNS’e erişebilirsiniz. Tabii ki, seçtiğiniz diğer sunucuları da kullanabilirsiniz.

iPhone DNS ayarları değiştirme:

  1. Telefonunuzdan Ayarlar’ı açın.
  2. Wi-Fi’ye dokunun.
  3. DNS sunucularını değiştirmek istediğiniz Wi-Fi ağının yanındaki mavi renkli “i” simgesine dokunun.
  4. Sayfanın en altındaki “DNS’i ayarla” kısmına girin.
  5. Mevcut DNS’yi kaldırın ve ‘Sunucu ekle’ye basıp kendi DNS adresinizi yazın.
iPhone DNS Ayarları Değiştirme Nasıl Yapılır?

Hem birincil sunucu hem de alternatif sunucu bir satıra yazılabilir. İkisini de virgülle ayırmanız yeterlidir. Örneğin Google DNS kullanmak istediğinizde; 8.8.8.8, 8.8. . olarak yazmalısınız. İşiniz bittiğinde Kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Alternatif olarak, ‘Cloudflare: 1.1.1.1’ gibi DNS’yi otomatik olarak değiştiren uygulamaları kullanabilirsiniz. Ancak, güvenilirliği konusunda herhangi bir garanti veremiyoruz. Önünüze gelen DNS’leri kullanmamakta fayda var. Çünkü internet trafiğinizin meraklı gözlerin eline geçmesi tehlikesini yaşayabilirsiniz.


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara