Pandemi Döneminde Doğan Çocukların IQ Seviyesinin Daha Düşük Olduğu Kanıtlandı


ABD Brown Üniversitesi ve Rhode Islan Hastanesi’nden bilim insanları, pandemi süresinde doğan bebeklerin IQ seviyeleri ile alakalı yen bir araştırma başlattı. 672 çocuğun katıldığı bu araştırmada, pandemi esnasında doğan çocukların normal zamanlarda doğan çocuklara göre daha düşük IQ seviyesine sahip olduğu ortaya çıktı.

IQ

Amerika’da bilim insanlarının yaptığı araştırma, COVID-19 salgının yeni doğan çocuklar üzerinde bıraktığı büyük etkiyi ortaya çıkardı. Brown Üniversitesi ve Rhode Island Hastanesi‘ndeki bilim insanlarının yürüttüğü bu ortak araştırmaya göre pandemi esnasında doğan bebeklerin motor, sözel ve genel bilişsel performansı, normal dönemdeki doğan çocuklara göre bir hayli düşük. 

Pandemi sürecinden önceki 10 yılda doğan çocuklarla pandemi sırasında doğan çocukların IQ seviyesini karşılaştıran bilim insanları, aradaki seviye farkının 22 olduğunu öne çıkardı. Makalede yer alan bilgilere göre pandemiden önceki 10 yılda 3 aylık ve 3 yaş aralığındaki çocukların IQ ortalamları 100 iken, pandemi sırasında doğan çocukların IQ ortalamaları ise sadece 78.

Aile arası iletişim eksikliği, çocuklarda düşük IQ’ya yol açıyor:

ABD’nin Rhode eyaletinde yaşayan 672 çocuk, Brown Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sean Deoni’nin liderlik ettiği araştırmaya katıldı. Bu katılımcılardan 188’i Temmuz 2020’den sonra, 308’i Ocak 2019’dan önce, 176’sı Ocak 2019 ile Mart 2020 arasında doğduğu berlirtildi. Çocuklardan hiçbirinde gelişimlerini kötü şekilde etkileyecek türde bir rahatsızlık bulunmadığını da önemle ifade etti.

Araştırmanın kapsamında daha düşük sosyoekonomik imkanlara sahip olan çocukların IQ seviyelerinin diğerlerine göre daha da düşük olduğu ortaya çıkarken, pandemi dolayısıyla ebevenynlerin stresli ve bitkin oluşunun çocuklara yansıdığı, bununda etkileşimi azaltarak düşük IQ’ya sahip olmasına yol açtığı belirtildi. 


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


escort ankara