Hazine arazileri artık satışa çıkacak: Vatandaş Kendi Evini İnşa Edebilecek!


Şehircilik ve Çevre Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, devlet hazinesine ait arazinin satışa çıkarılarak, sakinlerin kendi evlerini yapmalarına olanak sağlayacağını söyledi.

Türkiye’de konut sorunu her geçen gün artmaya devam ediyor. Ne yazık ki şu anda doğru kira oranlarında uygun ev bulmak mümkün değil ve bu daha da büyük bir sorun haline gelecek. Şehircilik ve Çevre Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada çözümü açıkladı.

Kurumlar Bakanı’nın yaptığı basın açıklamasına göre, devlet hazinesine ait bazı araziler, insanların kendi evlerini inşa edebilmeleri için uygun ödeme koşullarıyla satışa çıkarılacak ve fiyatlandırılacak. Ayrıntıları görelim.

Büyükşehirlerdeki Devlet Hazine Arazileri başta olmak üzere Hazine arazileri satışa çıkıyor!

Hazine arazileri

Bakan Kurum, konuya dair yaptığı açıklamada şunları diyor: “Hazine arazilerini vatandaşın kendi için konut yapması adına uygun şartlarda satışa çıkacağız. Vatandaş tek parselde kendi evini yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyen müteahhitlerle anlaşacak. Ankara’da Gölbaşı, İstanbul’da Tuzla, Çatalca, Başakşehir için çalışıyoruz”

Mesela bir arazide 500-1000 metrekarelik alanlar olacak ve tek katlı evler yapılacak. Bazı yerlerde 8-10 bin metrekarelik arsadaemsal 0.50 olacak ve 3-4 katlı binalar yapılacak. Konut tipleri için biz projeler çalışacağız. Ancak vatandaş da imar planına uygun projesini hazırlayıp, ruhsatını alarak evini yapabilecek. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi bilhassa konut fiyatlarının çok arttığı şehirlerde çalışıyoruz. İhtiyaca ve talebe göre sayılar belirlenecek


YORUMLARBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir